Woda stanowi ok. 60-70 % masy ludzkiego ciała. Nie dziwi więc zapotrzebowanie naszego organizmu na ten życiodajny płyn. Wypijanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia to podstawa, jeśli chcemy zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Warto jednak zatroszczyć się o jakość paliwa, które „wlewamy” do swojego organizmu. Z pewnością pomogą nam w tym dystrybutory. 

Zdrowo, ekologicznie, tanio

Choć miło od czasu do czasu wypić kawę, herbatę czy sok, warto mieć świadomość, że nie zastąpią nam one zwyczajnej wody, w której nie występuje ani kofeina, ani teina, ani cukier. Spożywanie tych substancji w nadmiarze zdecydowanie nam nie służy. Dobrze, by dorosły człowiek w ciągu jednego dnia wypijał ok. 2,5l wody. Dość korzystnym, jednak z pewnością nieidealnym rozwiązaniem (zwłaszcza w profesjonalnej gastronomii) jest zaopatrywanie się w wodę butelkowaną, sprzedawaną w dużych, np. dwudziestolitrowych pojemnikach. Dobrze jest jednak zdawać sobie sprawę z tego, że plastik, z którego produkuje się butelki, może uwalniać potencjalnie szkodliwe związki chemiczne. W profesjonalnej gastronomii zdecydowanie należy przykładać wagę do kwestii zdrowia klientów. Plastikowe butelki zawierają m.in. szkodliwy bisfenol A – syntetyczny estrogen, który w połączeniu z estrogenem naturalnie występującym w ludzkim organizmie może zaburzać jego działanie. W tworzywach sztucznych znajduje się też szereg innych, toksycznych substancji. Dodatkowo w plastikowym pojemniku, jeśli jest wystawiony na działanie promieni słonecznych, namnażają się bakterie. 

Plastik to odpad, a jego gromadzenie jest potencjalnie groźne dla środowiska. Nie wszystkie butelki są bowiem poddawane recyklingowi, a te, które nie są, mogą ostatecznie trafiać np. do mórz i oceanów, zatruwając je i szkodząc zwierzętom oraz roślinom. Poważnym problemem okazuje się również magazynowanie śmieci, których nie można przetworzyć i ponownie wykorzystać.
Butelka wykonana z tworzywa sztucznego rozkłada się aż… 1000 lat. Kupowanie wody butelkowanej do restauracji, gdzie występuje duże zapotrzebowanie i zużycie, okazuje się również kosztowne. 1l wody mineralnej w butelce może kosztować ok. 1 zł. Jeśli korzystamy z dystrybutorów bezbutlowych, koszty są znacznie niższe – 2 gr / 1l. Zakup dystrybutora opłaca się zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym i zdrowotnym

Ergonomia przede wszystkim – dystrybutory bezbutlowe

Czy istnieje prosty sposób, aby zaradzić „wodnym” problemom w gastronomii? Zdecydowanie tak! Chcąc zadbać o ekologię, zaoszczędzić przestrzeń i zatroszczyć się o zdrowie pracowników i klientów, możemy wybrać nadblatowe lub podblatowe dystrybutory bezbutelkowe. Dzięki nim nie będziemy np. zmagać się z problemem magazynowania pełnych i pustych pojemników na wodę. Zniknie także konieczność częstej wymiany „wkładów”. 

Dystrybutor bezbutelkowy
pobiera, a następnie filtruje wodę pitną dostępną w lokalu. Urządzenia tego typu cechują się różną wydajnością. Z reguły czyszczą od 30 do 140 litrów wody na godzinę. Zakup zwraca się po ok. 2-4 miesiącach korzystania ze sprzętu. Co ważne, nowoczesne dystrybutory wyróżniają się także ze względu na funkcjonalność. Dzięki nim możemy nie tylko filtrować wodę, ale również uzyskiwać wodę gazowaną i inne napoje, o różnorodnych właściwościach kolorystycznych i smakowych.    

Wybór bezbutelkowych
dystrybutorów do wody to racjonalna i pewna inwestycja w biznes i zdrowie gości oraz pracowników. Obecność takiego urządzenia w lokalu to również duży komfort. Dzięki niej znika problem wymiany ogromnych butelek w zwyczajnych dystrybutorach, które mają pewne zalety, jednak zdecydowanie nie są pozbawione wad. W przypadku rozwiązań bezbutelkowych próżno dopatrywać się większych mankamentów.