Jednym z podstawowych urządzeń niezbędnych w każdego rodzaju gastronomii jest grill kontakowy. Jest to proste i bezawaryjne urządzenie posiadające górną i dolną płytę grzewczą, wykonaną najczęściej z żeliwa. Pod płytami umieszczone są mocne grzałki, dzięki którym powierzchnia płyty jest nagrzewana do wysokiej temperatury, a ciepło przekazywane jest na grillowany produkt.

Grill kontaktowy czy kontakt grill?

Na rynku funkcjonuje wiele nazw tego samego rodzaju urządzeń. Zdecydowanie najpopularniejsze nazwy to grill kontaktowy lub kontakt grill. Nazwa pochodzi od kontaktu płyty z grillowanym produktem.

Konstrukcja - najważniejsze parametry

Zdecydowana większość profesjonalnych grillów kontaktowych posiada obudowę wykonaną ze stali nierdzewnej, dzięki której urządzenie jest wytrzymałe, solidnie wykonane, a przede wszystkim łatwe do utrzymania w czystości i odporne na kwasy oraz tłuszcze znajdujące się w żywności i środkach czyszczących. Powierzchnia robocza wykonana jest z reguły z grubego żeliwa, które w równy sposób na całej części roboczej przekazuje energię cieplną na potrawę. Ważnym parametrem, na który trzeba zwracać uwagę podczas wyboru sprzętu jest powłoka na płytach roboczych. Z jednej strony jest ona przydatna, ponieważ w znacznym stopniu minimalizuje przypalanie grillowanych potraw, a z drugiej strony może być podatna na uszkodzenia.

Obecnie większość urządzeń posiada powłoki wykonane z materiałów, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne i zapewniają odpowiednią trwałość. Przydatnym elementem konstrukcji są ranty tylne i boczne, które zapobiegają brudzeniu się miejsc dookoła płyt, a także ułatwiają samą pracę na urządzeniu. Profesjonalny grill kontaktowy posiada termostat, dzięki któremu możliwe jest ustawienie pożądanej temperatury, a także lampkę kontrolną sygnalizującą pracę urządzenia. Większość urządzeń pozwala na regulację położenia górnej płyty dzięki mocnej sprężynie, zapewniając przy tym ochronę grillowanego produktu przed zgnieceniem. Niektóre modele pozwalają również na ustawienie blokady na określonej wysokości, co ma istotne znaczenie przy bardzo delikatnych produktach spożywczych.

 

Rodzaje płyt grzewczych - każdy znajdzie coś dla siebie

Spośród dostępnych na ryku grilli kontaktowych największym uznaniem i zarazem uniwersalnością zastosowań charakteryzują się kontakt grille z ryflowaną powierzchnią grzewczą. Ten rodzaj płyty zapewnia możliwość obróbki termicznej mięs, pieczywa, warzyw i ryb. Dzięki nacięciom powierzchni płyty (tzw. rowkom), produkt który jest przyrządzany, posiada charakterystyczne dla grillowanych potraw wzory, podobne do tych, jakie widać na żywności przygotowywanej na ruszcie. Wspomniane rowki zapewniają również obieg powietrza i sprawiają, że sam proces grillowania odbywa się niejako powyżej ściekającego tłuszczu, dzięki czemu potrawy są smaczniejsze i zdrowsze przy zachowaniu ich aromatu. Innymi rodzajami płyt w kontakt grillach są:
  • płyty gładkie
  • płyty mieszane (np. dół gładki/góra ryflowna, dół ryfowany/góra gładka, jedna strona gładka/druga strona ryflowana)

Jaka jest optymalna wielkość grilla kontaktowego?

Najpopularniejsze kontakt grille wykonywane są w trzech standardach, które nieznacznie różnią się od siebie w zależności od marki urządzenia.

  • grille pojedyncze (powierzchnia robocza około 22x23 cm) są przeznaczone do niewielkich punktów gastronomiczych, w których grill kontaktowy jest urządzeniem pomocniczym, służącym jako uzupełnienie oferty o potrawę wymagającą jego użycia.
  • grille średnie tzw. PANINI (powierzchnia robocza około 34x23 cm ) to najczęściej wybierany rodzaj z tej grupy produktów. Stosunkowo duża powierzchnia robocza przy zachowaniu niewielkich wymiarów zewnętrznych całego urządzenia, gwarantuje dużą wydajność przy zachowaniu niewygórowanej ceny zakupu sprzętu. Ten rodzaj kontakt grilli jest najczęściej wybierany przez lokale serwujące kebab, nieduże restauracje, a także właścicieli barów.
  • grille podwójne (powierzchnia robocza około 47x23 cm) to drugi pod względem popularności rodzaj grilli kontaktowych. Najczęściej posiadają wspólną płytę dolną i dwie niezależne płyty górne. Polecamy ten rodzaj urządzeń do dużych lokali z kebabem, punktów z kanapkami na ciepło, do restauracji i barów. W przypadku opiekaczy o dużej mocy, może być konieczne zasilanie z gniazda 400V.
grill kontaktowy pojedynczy

Jak długo rozgrzewa się grill kontaktowy i ile trwa przygotowanie potrawy?

Jest to bardzo często zadawane przez nabywców pytanie, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Zależy to od wielu czynników, jak chociażby temperatura otoczenia oraz fakt, czy grill włączamy dopiero w chwili przyjęcia zamówienia od klienta, czy utrzymujemy płyty w ciągłej gotowości. Z dużym przybliżeniem można określić czas nagrzewania płyt od kilku do kilkunastu minut. Sam czas przygotowania potrawy zależy przede wszystkim od rodzaju obrabianego produktu i wynosi od kilkudziesięciu sekund w przypadku warzyw czy owoców do kilku minut w przypadku mięs czy kanapek z dużą ilością sera i innych składników. Niewątpliwą zaletą wpływającą na skrócenie czasu obróbki termicznej jest możliwość jednoczesnego obrabiania produktu z dwóch stron.

Ekspert Gastroprofit radzi:

Przy zakupie kontakt grilla należy wybrać urządzenie, którego wielkość powierzchni roboczej oraz moc będą dostosowane do potrzeb Państwa gastronomii. Jeśli grill kontaktowy ma pełnić rolę uniwersalną, polecam wybór urządzenia z żeliwnymi płytami o ryflowanej powierzchni. W naszej ofercie znajdą Państwo urządzenia takich marek jak Hendi, RM Gastro, Redfox, Caterina, Gredil, Roller Grill, Potis, a także sprzęt mniej znanych marek charakteryzujący się najlepszym stosunkiem jakości do ceny. Obecnie najpopularniejszymi grillami kontaktowymi w ofercie GASTROPROFIT są: 

Wygląd

Model

 

Moc
Grill kontaktowy Hendi 22 x 23 - ryflowany
1,8 kW
Grill kontaktowy Hendi Panini 34 x 23 cm - ryflowany
2,2 kW

Grill kontaktowy Hendi podwójny 48 x 23 cm - ryflowany
3,6 kW

Grill kontaktowy POTIS 450 x 270 - ryflowany

3,6 kW

Grill kontaktowy Gredil podwójny 52 x 32 cm


3,6 kW

Grill kontaktowy Bartscher - ryflowany


2,5 kW

Grill kontaktowy Spidocook gładki


1,6 kW

 


Solidne nierdzewne wykonanie obudowy, prosta konstrukcja, a przede wszystkim dowolność zastosowań, sprawiają że grill kontaktowy to niezastąpione urządzenie w profesjonalnej gastronomii.

Klasyczne rozwiązanie czy nowoczesność?

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się modele grillów, w których klasyczne grzałki zastąpiono ceramicznymi płytami grzewczymi lub grzałkami kwarcowymi. Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązań jest bardzo szybki czas rozgrzewania powierzchni roboczej urządzenia, co z kolei przekłada się na możliwość oszczędzania energii elektrycznej gdy nie ma potrzeby używania sprzętu. Przybliżony czas nagrzewania kontakt grilla wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu sekund. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego, ponieważ obróbka termiczna na tego rodzaju urządzeniach wpływa na smak potraw. Nie są one tak aromatyczne jak w przypadku klasycznych urządzeń. Również ceny urządzeń z płytami ceramicznymi lub grzałkami kwarcowymi są zdecydowanie wyższe od tych klasycznych. Warto więc przeanalizować czy w Państwa przypadku inwestycja jest opłacalna.