Gofry to jeden z ulubionych przysmaków Polaków zwłaszcza w okresie letnim. Pyszne ciasto z bitą śmietaną i świeżymi owocami kojarzy się z wakacjami. Lokale gastronomiczne, które mają w swojej ofercie ten smakołyk, powinny zastanowić się nad wyborem najlepszej gofrownicy. Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Moc gofrownicy

Najważniejszym czynnikiem, który powinien determinować wybór urządzenia, jest moc gofrownicy. To właśnie szybkość nagrzewania się sprzętu może znacząco wpłynąć na jakość serwowanego ciasta. Do najmocniejszych gofrownic należą między innymi gofrownice HENDI – najlepszej marki specjalizującej się w produkcji profesjonalnych sprzętów do lokali gastronomicznych. Do restauracji powinno się wybierać urządzenia o mocy w przedziale od 1500 – 2000 W. Takie parametry pozwalają sprawnie obsłużyć dużą liczbę klientów przy zachowaniu najwyższych standardów.

Gofrownica elektryczna 1500W, mała kratka | HENDI

Forma gofrownicy

Gofrownice przybierają różne kształty. Najpopularniejsze z nich to kwadrat oraz prostokąt, ale dostępne są także urządzenia o specjalnej budowie. Ciekawą opcję stanowi na przykład gofrownica z formą w kształcie kwiatka lub serca. Do lokalu gastronomicznego pasuje każdy z tych kształtów. Warto przy tym pamiętać, że praktycznie po każdym użyciu urządzenie musi być dokładnie wymyte. Kluczową rolę odgrywa rozmiar sprzętów. Najlepiej wybrać takie, które pozwala przyrządzić wafle różnej wielkości.

Gofrownica elektryczna 2200W, serca | HENDI

Liczba grzałek w gofrownicy

Warto także zwrócić uwagę na liczbę przygotowanych gofrów podczas jednego użycia. Dla zapewnianie ciągłości obsługi lepiej zdecydować się na zakup podwójnej gofrownicy. Pojedyncze modele mogą być niewystarczające, zwłaszcza jeśli w danym lokalu jest duży ruch. Niektóre artykuły zostały wyposażone w specjalne wyjmowalne nakładki, które można w łatwy sposób montować i demontować. W ten sposób szybko zmienimy kształt gofrów. Taki system pozwala także zachować czystość urządzenia na najwyższym poziomie.

Gofrownica elektryczna 1500W | Revolution

Obudowa z wytrzymałych materiałów

Urządzenia w lokalach gastronomicznych podlegają znacznie większej eksploatacji niż modele powszechnie używane w domach, więc powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów. Cienki i delikatny plastik może nie wytrzymać częstego używania. Obudowa szybko się pokruszy, co w pewnym momencie uniemożliwia przyrządzenie smakołyku. Dlatego warto zainwestować w profesjonalną gofrownicę ze stali nierdzewnej. Dzięki temu nie tylko z łatwością można umyć maszynę, lecz także przygotować potrawy dla dużej liczby gości.

Gofrownica elektryczna 2000W, żeliwna | Stalgast

Regulacja temperatury w gofrownicy

Każde urządzenie do gotowania różnego rodzaju dań w lokalu gastronomicznym powinno zostać wyposażone w sprawny system regulacji temperatury. Tak też jest w przypadku profesjonalnych gofrownic. Przy zakupie konkretnego urządzenia warto sprawdzić, czy dany model posiada poprawnie działające pokrętła, dzięki którym szybko obniżymy lub podwyższymy temperaturę.

Wszystkie sprzęty do restauracji muszą być wyprodukowane zgodnie z obowiązującymi standardami określonymi przez Unię Europejską. Dokładna specyfikacja oraz opis przyrządów znajdują się na stronach internetowych oraz na opakowaniach. Warto zapoznać się z tymi informacjami.