Kiełbasa to ważny element polskiej kuchni. Można ją przyrządzić na kilka sposobów i wykorzystać do wielu dań: bigosu, żurku czy jajecznicy. Niestety często jakość sklepowej kiełbasy pozostawia wiele do życzenia. Dlatego też warto samodzielnie przygotować ten frykas, by zachwycać nim gości lokalu gastronomicznego. Nie jest to bardzo trudne, jeśli dodatkowo wybierzemy profesjonalny sprzęt do gastronomii, który ułatwi cały proces. Co przyda się do zrobienia dobrej kiełbasy?

Najlepszej jakości składniki

Każda receptura wymaga przygotowania najlepszych składników. Zgodnie z różnymi przepisami do zrobienia kiełbasy potrzebne jest: wybrane mięso, przyprawy (m.in. sól, czosnek, czarny pieprz, ziarna gorczycy, suszony majeranek) oraz cienkie jelita wieprzowe. Aby ją wykonać, potrzebujemy dodatkowo urządzeń do gastronomii najwyższej jakości.

Maszynka do mielenia mięsa

Profesjonalna maszynka powinna posiadać funkcję mielenia mięsa o zróżnicowanej grubości. Istotny jest również materiał, z którego wykonane zostało urządzenie. Najlepsza będzie stal nierdzewna, która jest łatwa w czyszczeniu, nie koroduje i do tego elegancko się prezentuje. Każda maszynka do mielenia mięsa powinna być wyposażona w tacki, sita, silnik z wirnikiem, popychacz do żywności oraz ostrza. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, sprawdźmy też, czy jest on wyposażony w specjalny lejek umożliwiający napełnianie kiełbas. To szczególnie istotne, kiedy chcemy zrezygnować z jej nadziewania za pomocą specjalnej nadziewarki.

Nadziewarka do kiełbas

Jednym z ważniejszych etapów przygotowania domowej kiełbasy jest jej nadziewanie przy użyciu cienkich jelit. Do tego procesu możemy wykorzystać nie tylko maszynkę do mielenia mięsa zaopatrzoną w końcówkę do robienia kiełbasy, ale też specjalne urządzenie, jakim jest nadziewarka do kiełbas. Każda tego typu maszyna powinna posiadać regulację prędkości i możliwość ustawienia wielkości farszu. Nadziewarki do kiełbasy dostępne są w wersji pionowej i poziomej. Producenci, w zależności od przeznaczenia sprzętu, oferują go też ze zróżnicowaną pojemnością cylindra, m.in. 3l, 5l, 7l – dla rolników czy sklepów mięsnych, oraz 10l lub 15l – dla niewielkich lokali gastronomicznych czy zakładów przetwórczych.

Wędzarnie

Wędzone kiełbasy, ryby czy nawet owoce to prawdziwe rarytasy. Do ich przygotowania niezbędne jest posiadanie wędzarni. Dzięki niej żywność zostaje nasączona składnikami dymu drzewnego, który nadaje potrawom niesamowity smak. Aby wędzić kiełbasę w lokalu gastronomicznym, nie trzeba mieć osobnego pomieszczenia. Wystarczy zaopatrzyć się w automatyczne wędzarnie elektryczne. W zależności od potrzeb możemy znaleźć większe urządzenia do wędzenia kiełbasy (np. z 10 półkami na jedzenie) bądź mniejsze, ale posiadające jednocześnie funkcje grilla.

Samodzielne przygotowanie idealnej kiełbasy nie stanowi obecnie większego problemu. Profesjonalne wyposażenie do lokalu gastronomicznego znacznie ułatwia i przyśpiesza cały proces. Nam nie pozostaje już nic innego, jak tylko serwować z dumą przyrządzony przysmak.