Obowiązkowe szkolenie BHP, aktualna książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych, specjalna odzież robocza – to zaledwie kilka istotnych kwestii z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w gastronomii. Przestrzeganie zasad ma ogromne znaczenie, tak dla pracowników, jak i dla gości odwiedzających lokal. 

Przepisy BHP związane z gastronomią znajdują się w oficjalnych aktach prawnych, np. w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych w zakładach wprowadzających do obrotu środki spożywcze oraz w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Abyśmy mogli wywiązywać się z zadań nałożonych przez ustawy itp., w naszej restauracji nie powinno zabraknąć elementów wyposażenia, takich jak: 
  • Lodówki i termometry
Temperatura pokojowa sprzyja rozwojowi bakterii, dlatego jeśli chcemy jak najdłużej zachować świeżość żywności, przechowujmy ją w warunkach chłodniczych. W gastronomii należy regularnie kontrolować temperaturę panującą w lodówkach. 

  • Suszarki do rąk
W lokalu gastronomicznym nie powinno zabraknąć także suszarek do rąk. Regularne mycie dłoni ma ogromne znaczenie, dlatego należy powtarzać je jak najczęściej, a już z pewnością po wizycie w toalecie. 

  • Zmywarki gastronomiczne
Dzięki zmywarce gastronomicznej mycie naczyń jest efektywne i zabiera niewiele czasu. Co ważne, wysoka temperatura oraz detergenty skutecznie niszczą bakterie, które gromadzą się na powierzchniach naczyń. 

  • Odzież gastronomiczna
Osoby, które pracują w kuchni, powinny posiadać specjalną odzież, np. czepki lub czapki ochronne. Ogromne znaczenie ma także obuwie z antypoślizgową podeszwą. W kuchni niezwykle łatwo o pośliźnięcie i wypadek, który mógłby przynieść niepożądane skutki. 

  • Środki czystości
Płyny do mycia różnych powierzchni, środki do zmywania naczyń, mydło, ścierki, mopy, druciaki, miotły, środki dezynfekujące – w restauracyjnej kuchni powinien znaleźć się cały „arsenał” sprzętów, płynów i proszków, które sprzyjają utrzymywaniu nieskazitelnej czystości. 

  • Pojemniki na odpady
W trakcie gotowania powstaje wiele odpadów. Wyrzucamy np. resztki jedzenia, przeterminowaną żywność, obierki i pestki warzyw, owoców itd., puste opakowania – lista jest niezwykle długa. Ważne, byśmy segregowali je i przechowywali w odpowiednich, zamkniętych pojemnikach. 


Troska o higienę i bezpieczeństwo to skuteczne środki zapobiegawcze, które należy sumiennie stosować, jeśli zależy nam na renomie naszego lokalu i zadowoleniu pracowników oraz gości. Im poważniej podejdziemy do tej kwestii, tym lepsze skutki uzyskamy.