Deser to smakowita kropka nad „i”, wielki finał obiadu i rozkosz dla podniebienia. Przyjemne doznania estetyczne i smakowe występują jednak tylko dzięki kunsztowi i odpowiedniemu przygotowaniu technicznemu kucharza / cukiernika. Duże znaczenie ma także sprzęt gastronomiczny.

Uniwersalne wyposażenie restauracji

Doświadczony kucharz potrafi wyczarować coś z niczego, wykazując się inwencją twórczą nie tylko jeśli chodzi o dobór i połączenia składników, ale również w kwestii wykorzystywania sprzętu gastronomicznego. Dobrze wyposażona kuchnia przyspiesza pracę i przyczynia się do tego, że szef kuchni może poświęcić całą swoją kreatywność na udoskonalanie smaku i wyglądu serwowanych potraw. Warto więc zadbać o to, by w restauracji znalazły się np.: doskonały, niezawodny piec, kociołki do zup, podgrzewacze do talerzy itd. Dobrze pamiętać także o specjalistycznych urządzeniach, służących np. do wykańczania potraw i deserów, szczególnie gdy ma się w ofercie finezyjne, francuskie smakołyki.

Palnik do creme brulee – jaki model sprawdzi się najlepiej?

Kwintesencją creme brulee jest delikatny, kremowy środek. Doznania smakowe stają się jednak znacznie przyjemniejsze, jeśli przed zanurzeniem się w jednolitej, kremowej masie łyżeczka musi skruszyć skorupkę z opalonej warstwy cukru. Aby skarmelizować cukier, a tym samym odpowiednio wykończyć powierzchnię deseru, warto posiadać specjalny palnik do creme brulee. Można próbować uzyskać pożądany efekt, używając w tym celu nagrzanego grilla, ale nie będzie do idealne wykończenie deseru. Lepiej postawić na profesjonalny sprzęt. Ważne, by wyposażenie restauracji było właśnie takie, a zarazem proste i bezpieczne w użyciu – takie cechy są niezmiernie ważne, szczególnie w profesjonalnej gastronomii. Palniki produkowane przez firmę Hendi posiadają atesty i spełniają wymagania restauratorów.

Jak przygotować creme brulee?

Przygotowanie francuskiego deseru nie jest skomplikowane, ale mimo stosunkowo niewielkiego wysiłku efekt zdecydowanie może zachwycić. Składniki, które znajdują się w creme brulee, to: śmietanka, cukier, jajka oraz ziarenka wanilii wyłuskane z laski przeciętej wzdłuż. Śmietankę, cukier i wanilię gotuje się w rondelku, na małym ogniu. Żółtka ubija się mikserem, powoli dolewając śmietanę. Masa nie powinna być mocno ubita, ale gładka i aksamitna. Kiedy jest już gotowa, łączy się ją z ostudzoną zawartością rondelka, a następnie wlewa do foremek, korzystając przy tym z sitka. Pieczenie w 100 stopniach Celsjusza powinno trwać ok. 50 min. Desery należy wstawić do nagrzanego piekarnika. Kiedy creme brulee ostygnie, można posypać powierzchnię równą warstwą cukru, a następnie opalić. Dla dopełnienia efektu deser dekoruje się świeżymi owocami i np. listkiem mięty. Można podawać go także wyłącznie z aromatyczną miętą.