Regularne sprzątanie, częste mycie rąk, przechowywanie składników w odpowiednich warunkach – to podstawowe zasady, których należy przestrzegać, aby zachować czystość w restauracji. Odstępowanie od reguł dotyczących higieny może pociągać za sobą poważne skutki, takie jak np. zatrucia wśród klientów, nie wspominając o mniej istotnych, ale równie nieprzyjemnych konsekwencjach, jak choćby… przykry zapach. 

Czyste ręce to podstawa!

Każda restauracja posiada wewnętrzne procedury sanitarne, które powinny być rygorystycznie przestrzegane. Normy regulują dbanie o czystość nie tylko w kuchni, ale również w innych pomieszczeniach, np. w toalecie. Przestrzeganie zaleceń higienicznych warto zacząć od prozaicznej kwestii, tzn. od jak najczęstszego mycia rąk. Należy dbać także o czystość uniformów i zmieniać strój, kiedy znajdują się na nim resztki jedzenia, plamy tłuszczu itp. 

Dbanie o czystość w kuchni polega nie tylko na myciu blatów oraz sprzętów kuchennych i podłóg. Konieczne jest także czyszczenie trudniej dostępnych miejsc, takich jak wnętrza wyciągów i wentylatorów, w których gromadzi się mnóstwo zanieczyszczeń. Kluczowe znaczenie ma jednak sprawdzanie zawartości lodówki i spiżarni oraz wyrzucanie składników, które nie nadają się do spożycia.  


Regularne sprzątanie w miejscu pracy

Rozlane mleko, przypalone resztki w piekarniku, skórki pozostałe po obieraniu owoców, brudne naczynia – choć tempo pracy w gastronomii bywa zawrotne, należy jak najszybciej usuwać plamy, zabrudzenia czy resztki powstałe w trakcie przygotowywania i serwowania posiłków. W utrzymaniu czystości pomogą nam: 
  • Środki czyszczące
Płyny do zmywarek, do mycia rąk, do podłóg, do mycia blatów, mleczka czyszczące – używanie środków przeznaczonych do konkretnych celów przyspiesza pracę, ponieważ dzięki specjalnym składnikom usuwanie konkretnych zabrudzeń jest proste i nie wymaga zbyt dużego wysiłku. 
  • Środki dezynfekujące
Ważne, aby nie tylko myć, ale również dezynfekować powierzchnie, używając do tego profesjonalnych, odpowiednio mocnych środków. Warto jednak upewnić się, że substancje zawarte w preparatach nie okażą się szkodliwe dla pracowników i klientów. 

  • Pojemniki i kosze na odpady
Kosze należy regularnie myć, nawet jeśli umieszczamy w nich worki! Samo opróżnianie pojemników ze śmieci nie sprawia, że bakterie oraz inne, potencjalnie szkodliwe mikroorganizmy znikają. 

  • Akcesoria do sprzątania restauracji
Ścierki przeznaczone do różnych powierzchni, gąbki, mopy, druciaki, wiadra, wózki i miotły, ręczniki papierowe – to niezbędne „narzędzia”, które powinny znajdować się pod ręką. Ważne, aby dbać o ich czystość i regularnie wymieniać je na nowe, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.  

Klienci nie są skłonni jadać w restauracjach, które wyglądają na brudne i zaniedbane. Czystość jest tak samo ważna dla renomy lokalu, jak pyszne jedzenie i profesjonalna obsługa.