Używanie deski do krojenia pozwala nie tylko przygotowywać potrawy w higienicznych, bezpiecznych warunkach, ale również chroni powierzchnie blatów. Aby element wyposażenia kuchni spełniał swoje funkcje, dobrze jest konkretnie określić swoje oczekiwania i potrzeby oraz poznać właściwości materiałów wykorzystywanych przez producentów. 

Przygotowywanie sałatek, kanapek, sosów, zup oraz wielu innych potraw i dań wymaga krojenia licznych składników, dlatego w restauracyjnej kuchni nie powinno zabraknąć ostrych noży i funkcjonalnych desek. Czynniki, które warto wziąć pod uwagę, gdy wybiera się
deski do krojenia, to m.in.: 
  • Higiena 
Organiczne produkty to idealna pożywka dla bakterii wywołujących zatrucia, choroby itd. Ważne, aby systematycznie usuwać resztki z kuchni, m.in. z powierzchni desek do krojenia. Pomaga w tym np. temperatura i wyparzanie. Niektóre materiały, np. drewno, posiadają naturalne właściwości bakteriobójcze. Mimo to należy regularnie je dezynfekować. Dobrze jest też sięgać po deski wyprodukowane w zgodzie z normami sanitarnymi. Deska drewniana może nie spełniać norm HACCP.    

  • Przeznaczenie
Jeśli chcemy pokroić chleb lub pizzę na równe kawałki, nieocenioną pomocą okaże się deska do krojenia z podziałką. Regularne linie sprawią, że za każdym razem zdołamy przyłożyć nóż we właściwym miejscu. 

  • Rozmiar
W wyposażeniu kuchni restauracyjnej warto posiadać deski różnych rozmiarów, które umożliwią komfortową pracę niezależnie od tego, jak duży jest blat roboczy, z którego korzystamy. 
  • Wytrzymałość
Powierzchnie desek do krojenia są regularnie rysowane przez ostrza noży. Aby przy intensywnej eksploatacji móc wygodnie z nich korzystać przez określony czas, warto stawiać na wytrzymałe materiały. W gastronomii doskonale sprawdza się np. twarde drewno – im twardsze tym lepsze. W ofertach licznych producentów można spotkać również deski wykonane z plastiku czy szkła. 

  • Funkcjonalność
Przed dokonaniem zakupów, dobrze jest poznać zalety i wady poszczególnych materiałów. Drewno, choć wytrzymałe, umiarkowanie dobrze znosi wilgoć, wchłania zapachy i ze względu na porowatą strukturę zatrzymuje resztki. Przez to niełatwo je domyć i zdezynfekować. Zdecydowanie bardziej higienicznym rozwiązaniem jest wybór desek szklanych, które jednak szybko się tłuką. 

Częsta wymiana to podstawa!

Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonane są deski do krojenia, należy regularnie je dezynfekować i wymieniać. Dzięki temu zyskamy pewność, że w naszym lokalu żywność jest przechowywana i obrabiana w higienicznych warunkach.