Można przygotowywać w nich makaron spaghetti, szparagi, zupy i eintopfy, ale… pod warunkiem, że wybierzemy modele wykonane z wysokiej jakości materiałów. Wysokie garnki stanowią ważny element wyposażenia kuchni. Warto jednak podejmować przemyślane decyzje zakupowe w tym zakresie.  

Garnki wysokie – zastosowanie

Czy warto mieć w swojej kuchni wysokie garnki? Zdecydowanie tak! Nie tylko dlatego, że powierzchnia parowania jest stosunkowo niewielka, dzięki czemu proces obróbki termicznej żywności okazuje się wydajniejszy. Dobrze jest zwrócić uwagę także na ich praktyczne zastosowanie. W wysokich garnkach można przygotowywać np.:  
  • Szparagi
Są niskokaloryczne, ale zawierają mnóstwo cennych składników odżywczych, takich jak np. antyoksydanty zapobiegające rozwojowi komórek nowotworowych. Do tego świetnie smakują, o ile przyrządzi się je we właściwy sposób. Szparagi stanowią ważny składnik zdrowych i pysznych dań. Aby dodatkowo dobrze prezentowały się na talerzu, warto gotować je w całości, w odpowiednim naczyniu. Garnek do szparagów jest wyposażony w specjalny wkład.

  • Makaron
Aromatyczne pomidory, świeże zioła i długi makaron, który należy sprawnie nawijać na sztućce – to najważniejsze składniki włoskiego dania. Warto gotować go w specjalnym wysokim garnku, wyposażonym w sitko do odcedzania. Obecność sitka zapobiega poparzeniom. Sprawia również, że pozbywanie wody przebiega sprawnie i szybko.  

  • Marchew, pietruszka
Podłużne warzywa można kroić, gdy stanowią składnik zup czy sałatek. Warto jednak gotować marchew i pietruszkę w całości, ponieważ dzięki temu zachowują więcej cennych właściwości. Co ważne, zmiękczone warzywo znacznie łatwiej poszatkować niż świeże.
  • Zupy
Wysokie garnki sprawdzają się znakomicie przy gotowaniu zup. Zdecydowanie łatwiej nalewa się wywar z wysokiego naczynia o niewielkiej średnicy. Jeśli średnica jest duża, a garnek niski, nabieranie jego treści wymaga przechylania naczynia, co niepotrzebnie zabiera czas.
  • Bigos
Garnek o znacznej wysokości świetnie sprawdza się również przy przygotowywaniu bigosu, który gotuje się przez długi czas – tak, by smaki i właściwości poszczególnych składników mogły ujawnić się w pełnej krasie. Co ważne, niewielka powierzchnia dna zapobiega przywieraniu i pozwala zmniejszyć częstotliwość mieszania potrawy.

Wybór garnków – kryteria

Dobry sprzęt do gastronomii, czyli jaki? Wybierając garnki, dobrze jest zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z jakiego są wykonane. W profesjonalnej kuchni świetnie sprawdza się stal nierdzewna, która przez długi czas wygląda estetycznie, ponieważ jest odporna na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Co ważne, wspomniany materiał nie wydziela toksycznych związków pod wpływem temperatury.  

Istotnym kryterium, które warto uwzględnić przy wyborze garnków, jest
grubość dna. Im większa, tym wolniej będzie dochodzić do utraty ciepła. W przypadku wysokich naczyń ciepło rozchodzi się bardziej równomiernie, a to sprawia, że jedzenie szybciej się podgrzewa.