Złociste, chrupiące z wierzchu i delikatne w środku – stanowią smakowity dodatek do dań obiadowych, ale równie dobrze mogą występować samoistnie jako przekąska. Frytki, bo oczywiście o nich mowa, smakują najlepiej, gdy są przyrządzone we frytownicy. Kompletując sprzęt do gastronomii, warto pomyśleć również o tym sprzęcie. Jaki wybrać? Podpowiadamy.

Dlaczego frytkownica?

Zwolennicy minimalizmu preferują ograniczanie liczby elementów wyposażenia kuchni. Trudno odmówić słuszności takiemu podejściu, jednak z drugiej strony... Mniej nie zawsze znaczy lepiej. Choć frytki można przyrządzić zarówno w piekarniku, jak i w garnku, w głębokim tłuszczu, posiadanie specjalnego urządzenia wykorzystywanego wyłącznie do tego celu to komfortowe rozwiązanie. Jedzenie przygotowuje się szybko i bezpiecznie, bez ryzyka oparzeń.
Kupujemy sprzęt do gastronomii – jak wybrać frytownicę?

Stosunkowo tania, a może nieco droższa? Gazowa czy elektryczna? „Samoistne” urządzenie czy wkładka umieszczana w garnku? Do wyboru mamy różnorodne rodzaje urządzeń:
  • Frytownica na gaz
Wydajna, tania w eksploatacji, w pełni profesjonalna – frytownice gazowe to sprzęt do dużej gastronomii. Pojemność urządzeń zwykle wynosi kilkanaście, kilkadziesiąt litrów.

  • Frytownica elektryczna
Doskonałą alternatywę dla frytownic gazowych są frytownice elektryczne. Występują w różnych przedziałach cenowych. Można kupić sprzęt zarówno za kilkanaście tysięcy, jak i za kilkaset złotych – w zależności od budżetu, potrzeb i oczekiwań.  

  • Frytownica tłuszczowa
Zanurzenie frytek w głębokim tłuszczu sprawia, że w bardzo krótkim czasie stają się smakowite i złociste, a ich apetyczny zapach unosi się w powietrzu. Partia ziemniaczanych słupków jest gotowa do spożycia w krótkim czasie. Tempo pracy ma ogromne znaczenie np. w barach oraz wszędzie tam, gdzie panuje duży ruch, a klienci są spragnieni apetycznego dodatku do mięsa, ryb, burgerów oraz wielu innych dań.
  • Frytownica beztłuszczowa
Smażenie w głębokim tłuszczu nie jest najzdrowszym sposobem obróbki cieplnej żywności. Na szczęście istnieje alternatywa korzystna dla klientów, którzy chętnie i często sięgają po frytki – frytkownice beztłuszczowe. Umieszcza się w nich niewiele oleju, a jedzenie jest ogrzewane głównie przez gorące powietrze.  

Uniwersalny sprzęt gastronomiczny

We frytownicy przygotujemy nie tylko frytki. Sprawdza się znakomicie również wtedy, gdy zależy nam na usmażeniu warzyw, mięsa, ryb czy owoców morza. W zależności od tego, czego oczekujemy od wyposażenia kuchni, przy wyborze urządzeń dobrze jest kierować się aspektami technicznymi. Zanim zdecydujesz się na zakup określonego sprzętu, zwróć uwagę na moc i pojemność frytownicy. Oceń także, czy urządzenie posiada podnoszony kosz, dzięki czemu można utrzymywać frytki w odpowiedniej temperaturze. Ostatnia rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to kwestia filtrów.