Grill kontaktowy ma bardzo szerokie zastosowanie w gastronomii, zarówno tej profesjonalnej, jak i podczas gotowania w warunkach domowych. To urządzenie jest naprawdę wszechstronne i można z jego wykorzystaniem przygotować bardzo wiele różnych potraw. Rynek oferuje duży wybór grillów kontaktowych, różniących się nie tylko wielkością, ale też m.in. rodzajem płyt grzewczych.

Grill kontaktowy – cechy charakterystyczne

Nazwa urządzenia grill kontaktowy, lub też kontakt grill wzięła się stąd, że obie płyty grzewcze – górna i dolna – maja bezpośredni kontakt z opiekaną żywnością. Większość dostępnych na rynku modeli, a w szczególności tych przeznaczonych do profesjonalnego użytkowania w restauracjach, foodtruckach i innych lokalach gastronomicznych, ma obudowę wykonaną ze stali szlachetnej. Ten surowiec jest w nich stosowany nie bez powodu. Charakteryzuje się on wysoką odpornością na wysoką temperaturę, wilgoć oraz kwasy i tłuszcze, które obecne są zarówno w żywności, jak i środkach czyszczących. Z kolei do produkcji płyt grzewczych wykorzystuje się żeliwo, znane ze swoich doskonałych właściwości, jeśli chodzi o równomierne rozprowadzanie ciepła. Aby przedłużyć jego żywotność i zapobiec zarysowaniom oraz uszkodzeniom, pokrywa się je dodatkowo specjalną powłoką.
BARTSCHER | Grill kontaktowy 2500 1R ryflowany 400x485 mm
BARTSCHER | Grill kontaktowy Panini 1G gładki 410x370 mm
BARTSCHER | Grill kontaktowy podwójny 3600 2G gładki 570x395 mm
Bardzo przydatnym elementem konstrukcyjnym są także boczne ranty, które stosuje się obecnie w wielu modelach grillów kontaktowych. Dzięki nim można ograniczyć brudzenie się powierzchni wokół urządzenia, a i sama praca z nim jest dużo wygodniejsza. Kupując grill kontaktowy do profesjonalnego zastosowania, koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy posiada on termostat. To bardzo ważne, bo pozwala mieć pewność, że potrawy są przygotowywane tak, jak należy i mają odpowiednią temperaturę (jest to niezwykle istotne szczególnie w przypadku obróbki surowego mięsa i ryb). Elementem zabezpieczającym delikatne produkty przed zgnieceniem są sprężyny i blokady, dzięki którym górna płyta grzewcza nie opada całym ciężarem na przygotowywane jedzenie.

Podstawowe rodzaje grillów kontaktowych

Grille kontaktowe można podzielić ze względu na rodzaje płyt grzewczych na takie, które:
  • posiadają obie płyty gładkie (idealne do opiekania pieczywa, tortilli i innych placków oraz przygotowywania pancake’ów)
  • posiadają jedną płytę gładką i jedną ryflowaną
  • posiadają obie płyty grzewcze o ryflowanej powierzchni – ten typ jest chyba najbardziej popularny. Pozwala na przygotowywanie wielu rodzajów potraw, w tym mięs, warzyw, pieczywa i ryb. Podczas opiekania tłuszcz gromadzi się w rowkach, dzięki czemu jedzenie jest zdrowsze i mniej kaloryczne, a przy tym bardziej aromatyczne.
Inne rozróżnienie wprowadza podział na grille:
  • pojedyncze
  • średnie
  • podwójne
Ostatecznie rodzaj grilla kontaktowego powinno się wybierać przede wszystkim pod katem potraw, które najczęściej są przygotowywane w danym lokalu oraz przeciętnej ilości wydawanych dziennie porcji.