Aromatyczna, miękka lub delikatnie chrupiąca, wyrazista albo łagodna w smaku, na cienkim lub puszystym spodzie – idealna pizza to pojęcie, które każdy może rozumieć inaczej. Przyrządzając ciasto, należy jednak pamiętać o kluczowych i uniwersalnych zasadach, które dotyczą np. receptury.

Włoskie danie to doskonały wybór na wieczorne spotkanie w gronie znajomych. Ważne, by pizza była przygotowana z dbałością nie tylko o kluczowe kwestie, ale również o szczegóły. Sekret smaku tkwi w czynnikach, takich jak:

1. Starannie wyselekcjonowane składniki

Pulchny spód do pizzy to efekt działania drożdży. Przed dodaniem ich do ciasta, warto upewnić się, że są świeże. Ogromne znaczenie ma również typ mąki. Przykładowo, mąka pszenna sprawia, że ciasto łatwo się urabia. Po przygotowaniu jest ono gładkie, pulchne i apetyczne. Stosując np. mąkę gryczaną, należy liczyć się z tym, że efekt finalny będzie mniej spektakularny. Nie można zapominać również o oliwie, która nadaje delikatność i sprawia, że spód staje się wilgotny i smakowity.

2. Wyrabianie ciasta

Idealnie wyrobione ciasto jest jednolite, gładkie i elastyczne. Nie powinno się rwać. Osiągnięcie takiego efektu wymaga czasu i wysiłku lub… odpowiedniego sprzętu. Mieszalnik do ciasta na pizzę wyraźnie skraca ten proces. Wystarczy umieścić składniki w urządzeniu i opanować jego obsługę. Mieszarki do ciasta zdecydowanie poprawiają komfort pracy w lokalu gastronomicznym. Dzięki nim można działać szybciej i efektywniej.

3. Czas

Gdy ciasto osiągnie konsystencję jednolitej, zbitej masy, należy zostawić je na jakiś czas (40-60 minut), by mogło wyrosnąć. Następnie dobrze jest ugniatać je przez kolejne 2-3 minuty. Kolejny krok to wałkowanie lub „rozciąganie” przy użyciu własnych rąk. Na uformowanym spodzie można umieszczać składniki i przyprawy.

4. Pieczenie

Piec do pizzy to kolejny istotny sprzęt, który wpływa na smak potrawy. Urządzenie, w którym np. ciepło rozchodzi się nierównomiernie, może zniweczyć wysiłek kucharza. Wybierając konkretny model, warto przede wszystkim zdiagnozować swoje potrzeby. Znaczenie ma m.in. wielkość lokalu i przewidywana liczba klientów. Należy, oczywiście, uwzględnić także zamówienia z dowozem. Mając taką wiedzę, można określić, jaka liczba komór czy blach byłaby adekwatna. Niezmiernie istotna jest także możliwość regulacji temperatury, choć z drugiej strony, jest to powszechnie występująca funkcja.

Istotnym czynnikiem decydującym o smaku ciasta do pizzy są umiejętności kucharza. Duże doświadczenie pozwala np. odmierzać składniki z zegarmistrzowską precyzją, dzięki czemu efekt finalny może być prawdziwą ucztą dla zmysłów. Ułatwia również dostrzeżenie i wyeliminowanie błędów, które mogłyby zepsuć np. konsystencję i smak dania.