Pasty, sałatki, omlety – jajka mogą występować pod licznymi postaciami, ciesząc podniebienie i dostarczając ludzkiemu ciału łatwo przyswajalne białko, witaminy A, D, E, K, B12, kwas foliowy oraz szereg innych dobroczynnych substancji. Warto wprowadzić je do menu, zwłaszcza w ofercie śniadaniowej.   

Dania z jajek – uczta na talerzu

Jaja stanowią cenne źródło wartości odżywczych. Są przy tym smaczne i, jak przekonują naukowcy, włączenie ich do diety nie wpływa na podwyższenie poziomu złego cholesterolu we krwi. Przynosi natomiast wiele innych, pozytywnych skutków, jak np. ochrona przed chorobami oczu. Dania z jajek, które można wprowadzić do karty, to np.:
  • Szakszuka
Przywędrowała na nasze talerze z Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. Jej najważniejszym składnikiem są jaja, gotowane na patelni, „w towarzystwie” papryki, pomidorów i cebuli. Danie przyprawia się kolendrą i kminkiem. 
  • Jajko w koszulce
Aby przyrządzić jajko w koszulce, wystarczy powoli i ostrożnie wlać treść skorupki do osolonej, wrzącej wody. Następnie ze ścinającego się białka przy pomocy łyżki formujemy kulkę i gotujemy. Po 2-3 minutach wyławiamy i przyprawiamy. Tak przygotowane jajko smakuje wybornie, zwłaszcza zaserwowane z grillowanymi szparagami i szynką parmeńską.   
  • Jajka faszerowane
Przygotowanie jaj faszerowanych to bułka z masłem. Wystarczy ugotować je na twardo, przekroić na pół i nadziać farszem wykonanym z dowolnych produktów, np. warzyw, ryb, mięsa, bakalii oraz finezyjnych mieszanek przypraw. W tym przypadku końcowy efekt kulinarnych zabaw zależy wyłącznie od zdolności i fantazji kucharza. 
  • Jajka po szkocku
Ugotowane na twardo i zawinięte w farsz przyrządzony z mięsa mielonego lub kiełbasy, cebuli i natki pietruszki – zdecydowanie cieszą podniebienie. Jajeczno-farszowe kuleczki wystarczy upanierować i usmażyć. Znakomicie smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno. 

Czy jedzenie jaj jest bezpieczne?

Skorupki i wnętrze jaj mogą być siedliskiem pałeczek salmonelli, dlatego należy obchodzić się z nimi ze szczególną ostrożnością, zwłaszcza w gastronomii. Naświetlanie lub sparzanie jajek pozwala skutecznie zredukować ryzyko zatrucia. Aby zabiegi tego typu były skuteczne, należy wykonywać je przy użyciu specjalnego sprzętu. Warto wyposażyć kuchnię w naświetlacz do jaj. Przed zakupem dobrze jest wziąć pod uwagę parametry urządzenia. Przykładowo, Revolution – sterylizator posiadający atest, świetnie sprawdza się w restauracjach, cukierniach czy na stołówkach. Czas naświetlania to w przypadku tego urządzenia zaledwie dwie minuty. Jaja mogą zostać użyte natychmiast po sterylizacji. Obudowa sterylizatora jest wykonana ze stali nierdzewnej, co zdecydowanie zwiększa trwałość sprzętu. Przy odpowiedniej obróbce jedzenie jajek jest zdecydowanie bezpieczne.