Czyszczenie, przestrzeganie zaleceń wskazanych w instrukcji obsługi, stosowanie odpowiednich środków czystości – to zasady, których przestrzeganie pozwala korzystać ze sprzętu gastronomicznego przez długi czas. Warto dbać o wyposażenie gastronomiczne, bo taka postawa skutecznie zapobiega awariom i usterkom.

Zalecenia producenta – zapoznaj się z nimi

Po zakupie sprzętu do gastronomii dobrze jest zapoznać się z broszurami dołączonymi do konkretnego urządzenia. Przeczytamy w nich m.in., jak przygotować je do pierwszego uruchomienia (zdjęcie plomb, zaprogramowanie itp.), co oznaczają określone sygnały (dźwiękowe bądź świetlne) emitowane przez zmywarki, piece gastronomiczne czy wędzarnie itp. Warto znać podstawowe zasady, aby przez niewiedzę nie doprowadzić do awarii. Raz popełniony błąd może nie przynieść zbyt poważnych skutków, jednak wielokrotnie powtarzany – mógłby wywierać niekorzystny wpływ na sprzęt.   

Regularne czyszczenie i mycie – zgodnie z systemem HACCP

W instrukcji obsługi często wskazane są także zasady konserwacji sprzętu. Chodzi nie tylko o dokonywanie przeglądów itp., ale również o mycie. Ważne, by np. nie zamaczać konkretnych części lub czyścić je w określony sposób, tj. rozkręcając, stosując odpowiednie szczoteczki i ściereczki itp. Konieczna jest także dezynfekcja urządzeń zgodnie z instrukcjami HACCP. Widnieją w nich stężenia środków wykorzystywanych w trakcie dbania o sprzęt czy zalecana częstotliwość mycia. Przestrzeganie zaleceń ma ogromne znaczenie nie tylko ze względu na dobro sprzętu, ale przede wszystkim z uwagi na zdrowie gości lokalu gastronomicznego. Ważne, by nie tylko usuwać zabrudzenia i resztki jedzenia, ale również pozbywać się bakterii.   

Stosowanie odpowiednich środków chemicznych

Odkamienianie też jest niezbędne, jeśli zależy nam na tym, by urządzenia działały bez zakłóceń. Woda, którą wypełniamy czajniki, ekspresy może zawierać kamień, który niszczy sprzęty i obniża jakość napojów w nich przygotowywanych. Aby pozbyć się problemu, warto co jakiś czas wlewać odkamieniacz do obiegu, tym samym czyszcząc go. Ważne, aby stosować środki chemiczne w zgodzie z zaleceniami producenta.

Ogromne znaczenie ma również to, z jakich preparatów czyszczących i pielęgnacyjnych korzystamy na co dzień. Jakość płynów i specyfików nabłyszczających, które wlewamy do zmywarki, decyduje nie tylko o czystości naczyń. Wpływa także na całe urządzenie. To samo dotyczy środków myjących, przy użyciu których szorujemy szyby piekarnika lub blaty wykonane z materiałów innych niż stal nierdzewna.     

 

Im bardziej świadomie podchodzimy do użytkowania elementów wyposażenia gastronomicznego, tym większa szansa, że sprzęty, meble oraz różnorakie dodatki będą służyć nam przez długi czas, zapewniając nie tylko komfort pracy pracownikom, ale również bezpieczeństwo gościom.