Letni sezon to czas, kiedy Polacy rozpoczynają wielkie grillowanie. Nie każdy ma możliwości samodzielnego przygotowania potraw. Na szczęście są restauracje, które przygotowują specjalne menu na ten okres. Grillować można zarówno wewnątrz restauracji, jak i w ogródkach. Jakie sprzęty będą do tego potrzebne?

Grill w restauracyjnym ogródku

Najlepiej przygotować miejsce na grilla na zewnątrz, w restauracyjnych ogródkach. W takim wypadku potrzebny jest wysokiej jakości grill, np. model węglowo-gazowy. Oczywiście w lokalach gastronomicznych urządzenie powinno być większe niż sprzęt powszechnie wybierany na działki czy do domów jednorodzinnych. Większe rozmiary pozwolą sprawnie przygotowywać dania nawet przy dużej liczbie gości. Musimy pamiętać także o tym, by grill był dobrze ustawiony. Maszyna nie może przeszkadzać klientom podczas relaksu przy posiłku. Odpowiednia lokalizacja pozwala także pracownikom swobodnie i bez przeszkód przyrządzać posiłki.

Grill gazowo-węglowy 2w1, 8.2 kW | Yato

Grill w restauracji

Nie każda restauracja dysponuje przestronnym ogródkiem. Na szczęście nowoczesne technologie już dawno rozwiązały ten problem. Producenci sprzętu gastronomicznego oferują szeroką gamę urządzeń, które idealnie sprawdzą się wewnątrz lokalu, jednak nie są to modele wykorzystujące do podgrzewania dań węgiel drzewnym lub drewno. Przed wprowadzeniem do menu dań grillowanych należy odpowiednio przygotować lokal. Kuchnia musi być dobrze wentylowana.

Grill gazowy i elektryczny

Do najpopularniejszych urządzeń należą grille gazowe oraz grille elektryczne. Sprzęty tego typu są niezwykle wygodne w użyciu, ponieważ pozwalają na wielostopniową regulację temperatury. Każdy model wyposażony został w specjalne pokrętła ([podobne do tych, które zamontowane są w kuchenkach). Producenci sprzętów gastronomicznych oferują maszyny o płycie ryflowanej, gładkiej lub łączonej. Poszukując idealnego grilla gazowego bądź gazowego, należy przede wszystkim określić, jaką ilością dysponujemy. Warto także zwrócić na klasę energooszczędną (w przypadku modeli elektrycznych).

Grill gazowy 4-palnikowy, jezdny | Hendi Green Fire

Grill elektryczny, wolnostojący, odpinana nóżka | Lund

Grill lawowy

Do najbardziej wytrzymałych modeli należą grille lawowe, które podgrzewają pożywienie za pomocą umieszczonych wewnątrz kamieni oblewanych palącym się gazem. Najczęściej wykonane są z eleganckiej stali nierdzewnej łatwej w konserwacji i czyszczeniu. W sklepach dostępne są urządzenia różnych rozmiarów, dzięki czemu można z łatwością dobrać sprzęt do powierzchni kuchni.

Grill z lawą wulkaniczną 18 kW | Bartscher

Płyta do smażenia

Jeśli kuchnia w restauracji jest mała i nie ma możliwości wstawienia dodatkowych urządzeń, można zdecydować się na wysokiej klasy żeliwne płyty do beztłuszczowego smażenia. Przyrządy tego typu mogą mieć powierzchnię gładką lub ryflowaną. Idealnie nadają się do przygotowania potraw z grillowanymi warzywami, mięsem oraz rybami. Płyty tego typu są proste w czyszczeniu. Można je też z łatwością zmagazynować, gdy nie są używane.

Płyta żeliwna GN1/1 | HENDI

Jak widać producenci sprzętu gastronomicznego dołożyli wszelkich starań, by umożliwić restauracjom grillowanie wewnątrz budynków.