Stal nierdzewna, ergonomiczne sprzęty i gadżety ułatwiające pracę – nowoczesna kuchnia w lokalu gastronomicznym to taka, która gwarantuje pracownikom komfort i bezpieczeństwo. Im lepsze warunki, tym łatwiej i szybciej można przygotowywać smakowite i wyrafinowane potrawy. 

Profesjonalne wyposażenie kuchni gastronomicznych – ABC

W każdej, zarówno profesjonalnej, jak i amatorskiej kuchni, kluczową rolę odgrywają sprzęty. W gastronomii warto sięgać wyłącznie po takie, które posiadają atesty i gwarantują bezpieczeństwo. Chodzi o potencjalne awarie, ale i o jakość materiałów, z jakich wytwarza się poszczególne urządzenia. Ważne np., by tworzywa nie wydzielały szkodliwych substancji. Liczy się też to, by wyposażenie gastronomiczne było higieniczne, tzn. łatwe do utrzymania w czystości. W restauracyjnej kuchni znakomicie sprawdza się stal nierdzewna o gładkiej powierzchni, która wykazuje szczególną odporność na korozję i inne, równie niepożądane reakcje chemiczne. 

Choć profesjonalne
wyposażenie kuchni gastronomicznych może sporo kosztować, warto w nie zainwestować. Przy odpowiedniej eksploatacji sprzęty będą nam służyć przez lata, generując przy tym niewielkie koszty, a to ze względu na swoją energooszczędność i niezawodność. Ważne, abyśmy stawiali na rozwiązania, które okażą się uszyte na miarę naszego biznesu.    

Meble gastronomiczne – jak wybrać?

Kwestia czystości jest kluczowa także w przypadku mebli gastronomicznych. Z tego powodu regały, blaty, stoły i szafki, które spotyka się w restauracyjnych kuchniach, zwykle są wykonane ze stali nierdzewnej. Materiał cechuje się także niezwykłą wytrzymałością, dzięki czemu znakomicie znosi urazy mechaniczne, wilgoć oraz zmienne, a czasami ekstremalnie wysokie temperatury.  

Praktyczne akcesoria – warto mieć je na podorędziu!

Ważne, by w kuchni znalazły się także elementy usprawniające pracę. Jeśli wiemy, że w naszym lokalu często szatkuje się mięso, warzywa czy inne składniki potraw, warto zainwestować w wilka. We włoskich knajpkach może sprawdzić się maszynka do makaronu. W miejscu, gdzie serwuje się francuskie naleśniki, koniecznie musi znaleźć się naleśnikarka, która umożliwi sprawne smażenie cienkich i delikatnych placuszków itd. Najważniejsze, aby elementy wyposażenia kuchni idealnie wpisywały się w profil działalności lokalu. Wybierając je zgodnie z tą prawidłowością, unikniemy nietrafionych inwestycji i… bałaganu.   


Nowoczesna kuchnia w gastronomii stanowi zgrabne połączenie komfortu, niezawodności i bezpieczeństwa. Warto poświęcić czas, aby skomponować idealny zestaw urządzeń, mebli i dodatków niezbędnych w kuchni.