Kotlety mielone, tatar, pasztet – to przykładowe przysmaki, które można przygotować, korzystając z maszynki do mięsa. Decydując się na zakup konkretnego urządzenia, dobrze jest wziąć pod uwagę np. rodzaj silnika czy moce przerobowe urządzenia.

Manualna czy elektryczna?

W lokalach gastronomicznych, w których serwuje się dużą liczbę dań, urządzenia manualne mogą okazać się zbyt mało wydajne i uciążliwe w obsłudze. W kuchni restauracyjnej świetnie sprawdzają się natomiast elektryczne maszynki do mięsa. Część z nich posiada np. funkcję rewers, czyli zmiany kierunku obrotów. Warto jednak wiedzieć, że elektryczne maszynki czasami nie są przeznaczone do długotrwałej, ciągłej pracy. Mogą cechować się jednak dużą wydajnością, tak jak np. wilk do mięsa.   


Sitka, końcówki i inne akcesoria
Kupując maszynkę do mięsa, warto brać pod uwagę funkcjonalność poszczególnych modeli. Jest ona większa np. za sprawą różnych końcówek, które decydują o grubości zmielonych kawałków mięsa. W ten sposób uzyskuje się np. kawałki odpowiednie do przygotowania tatara. Czasami w zestawach występują także końcówki służące do wyrobu kiełbasy. Swojska wędlina znakomicie, wygląda i smakuje, a przy tym może być stworzona przy użyciu wysokiej jakości składników – bez dodatku konserwantów i bez nadmiernej ilości wody.

Maszynka do mięsa - wilk

Wilk do mięsa doskonale radzi sobie nawet z dużymi kawałkami (decyduje o tym wielkość gardzieli), a przy tym gwarantuje użytkownikowi komfort i bezpieczeństwo pracy. Urządzenia tego typu zwykle cechują się dużą funkcjonalnością – wyposażone w specjalne końcówki, świetnie nadają się np. do szatkowania warzyw, serów itd.
Kolejnym atutem wilka do mielenia jest prosta budowa. Dlaczego? Po pierwsze nieskomplikowane urządzenia rzadziej się psują, a jeśli już występuje awaria, można usunąć ją szybko i bez większego wysiłku. Kolejna kwestia to czystość. Im mniej drobnych, skomplikowanych elementów, w których mogą zatrzymywać się resztki, tym łatwiej umyć maszynę. Maszynki do mięsa (wilk) różnią się między sobą. Niektóre z nich można wykorzystywać np. w kuchni restauracyjnej, a inne sprawdzają się świetnie nawet przy intensywnej pracy w przedsiębiorstwie produkującym wędliny. Przed zakupem warto dokładnie określić swoje potrzeby i preferencje, a następnie podjąć przemyślaną decyzję. Tylko w ten sposób można uzyskać satysfakcję.      Aspekty, które warto uwzględniać, gdy wybiera się maszynkę do mięsa, to np.:
  • moc urządzenia,
  • zasilanie,
  • wydajność (warto sprawdzić, czy maszynka do mięsa nadaje się do pracy ciągłej),
  • prędkość obrotowa,
  • wielkość otworu,
  • rodzaj sitka,
  • materiał, z jakiego wykonane jest urządzenie (rodzaj powierzchni decyduje np. o jej wytrzymałości oraz wpływa na komfort mycia itp.),
  • atest.