Turecki kebab to nazwa, pod którą w rzeczywistości kryje się wiele różnych potraw. Podstawę tego dania stanowi mięso (zwykle baranina lub jagnięcina) opiekane na rożnie, mocno przyprawione. W przypadku dodatków występuje znacznie większa różnorodność. W restauracjach można spotkać nawet… wegańskie odmiany kebabu. 

Jest smaczny, pożywny i przygotowuje się go w stosunkowo krótkim czasie – kebab świetnie sprawdza się nawet jako danie obiadowe, które można zjeść w przerwie pomiędzy różnymi zajęciami.  Zwykle w lokalach gastronomicznych serwuje się:
  • Klasyczny kebab 
Opiekane, pokrojone w plasterki baranie mięso podaje się często np. z frytkami. Surówki i sosy dopełniają całość. Kebab możemy zjeść również w podgrzanej, chrupiącej bułce, która gwarantuje uczucie sytości, a także w tortilli. Czasami kebab przygotowuje się z mielonego, pikantnie przyprawionego mięsa, które nadziewa się na patyczki i serwuje w formie szaszłyków. Istnieje wiele odmian tureckiego dania, np.: adana kebab (grillowana baranina podawana z kaszą bulgur, sałatą i pomidorami) czy durum kebab (mięso drobiowe, wołowe lub jagnięce, podawane w formie szaszłyków, na chlebie lawasz, z dodatkiem warzyw: bakłażana, pomidorów i papryki).     
  • Wegański kebab
Choć mięso stanowi najważniejszą część tureckiej potrawy, na rynku dostępne są także wegańskie wersje kebabu. Można, na przykład, przygotować kebab z selera, z czerwoną fasolą. Podstawą dania mogą stać się również kotlety sojowe, które kroi się w plastry i zawija w wegańskie tortille, okraszając to wszystko surówkami i aromatycznymi sosami. To doskonała alternatywa dla osób stroniących od tłustych potraw, a zarazem lubiących jedzenie typu fast food.  

Aby nieco urozmaicić menu, warto eksperymentować z nowymi smakami i recepturami, dodając do kebabu różne składniki. Dobrze jest stawiać również na niekonwencjonalne rozwiązania.  

Czego potrzebujesz, by przygotować kebab?

Wybór elementów wyposażenia restauracji zależy m.in. od jej wielkości i – co za tym idzie – liczby serwowanych dziennie dań. Zwykle podstawę kebabu stanowi mięso pokrojone w niewielkie plasterki. Aby sprawnie je ciąć, warto zaopatrzyć się w profesjonalny elektryczny nóż. W niewielkich lokalach wystarczający okaże się np. model Hendi 267240. W większych restauracjach warto postawić na nóż Potis S120

Mięso - stanowiące najważniejszy składnik, a wręcz kwintesencję kebabu - powinno być doskonale wypieczone. Pożądany efekt można osiągnąć, korzystając ze specjalnych opiekaczy, dostępnych w wersji gazowej lub elektrycznej. 

Bułki czy placki tortilli opieka się w grillu kontaktowym. Wystarczy krótka chwila, by pieczywo stało się ciepłe, chrupiące i smakowite.