Makaron to jeden z podstawowych specjałów, który króluje zwłaszcza w potrawach kuchni włoskiej, ale nie brakuje go również w wielu innych daniach serwowanych w restauracji. Zanim jednak kupimy maszynę do jego przyrządzania, warto dokładnie przejrzeć oferty producentów i wybrać najlepsze urządzenie. Na co w takim razie zwrócić uwagę przy kupnie makaroniarki?

Makaroniarka gazowa czy elektryczna?

Makaron można ugotować w tradycyjny sposób, używając zwykłego garnka. Jednak w profesjonalnej restauracji lepiej używać makaroniarek. Po pierwsze pozwolą one na ugotowanie większej ilości specjału. Po drugie nie musimy się martwić, że makaron się rozgotuje. Nowoczesne urządzenia do gotowania makaronu mogą być gazowe bądź elektryczne. Nie w każdym lokalu jest gaz, dlatego w sytuacji, gdy dysponujemy tylko prądem elektrycznym tej kwestii nie musimy rozważać. Makaroniarki elektryczne są na pewno bezpieczniejsze. Wielu szefów kuchni podkreśla, że te urządzenia znacznie przyśpieszają proces gotowania, co przy dużej liczbie gości jest bardzo ważne. Z drugiej strony gazowe urządzenia są z reguły tańsze, ale mają mniejszą moc.

GRAFEN | Urządzenie do gotowania makaronu 40l | HENDI


Liczba komór w makaroniarce

Każda makaroniarka składa się ze specjalnego systemu grzewczego oraz komory właściwej, w której smakołyk jest gotowany. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń: z jedną komorą, trzema bądź nawet sześcioma. To, jaką wybierzemy, zależy głównie od wielkości lokalu gastronomicznego oraz zapotrzebowania. Jeśli spodziewamy się wielu gości, to warto zainwestować w kilku komorowe urządzenie. Dzięki temu możemy przygotowywać różne rodzaje makaronu w jednym czasie. Każda komora powinna być wyposażona w specjalne siteczko z małymi dziurkami. Dzięki temu jesteśmy w stanie przyrządzić nawet najdrobniejszy makaron bez obawy, że nie wyłowimy go z wody. Duża liczba komór wpływa także na wielkość całego urządzenia. Jeśli zatem nie dysponujemy w naszym lokalu dużą powierzchnią, musimy znaleźć małe urządzenie.

Materiał, z jakiego wykonana jest makaroniarka

Przy zakupie każdego urządzenia do lokalu gastronomicznego trzeba zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. Dotyczy to również makaroniarek. Do produkcji tych maszyn najlepsza jest słynna już stal nierdzewna. Makaroniarki ze stali nierdzewnej nie podlegają korozji, są odporne na uszkodzenia mechaniczne, które mogą się zdarzyć podczas częstego używania. Dodatkowo są eleganckie i łatwe w czyszczeniu. A przecież pod koniec dnia każde urządzenie w restauracji powinno być dokładnie umyte.

BARTSCHER | Warnik do makaronu gaz 1 komora

RF | Makaroniarka podwójna na 8 koszy Redfox VT-60EL

Oprócz tego makaroniarki powinny być wyposażone w zawór pozwalający na bezpośrednie podłączenie do sieci wodnej. Ważny jest także łatwy w użytkowaniu interfejs. Inaczej stracimy czas na zastanawianie się, jak ustawić urządzenie, a przecież chcemy, aby cały proces gotowania makaronu został przyśpieszony. Większość makaroniarek ma wbudowaną lampkę kontrolną sygnalizującą stan temperatury. Istotne są również pokrętła z termostatem, które pozwolą ustawić maszynę na odpowiednią temperaturę. Tak wyposażone urządzenie na pewno znacznie ułatwi pracę w każdej restauracji.