Nadziewarki do kiełbas pozwalają własnoręcznie stworzyć kiełbasę o ulubionym farszu. Urządzenia można wykorzystać do użytku domowego oraz w restauracji lub innym lokalu gastronomicznym, by zaskoczyć gości pysznym i niepowtarzalnym smakiem wędliny. Przygotowanie kiełbas według własnej receptury, z dodatkiem odpowiednich przypraw, pozwoli skraść serca klientów Twojej restauracji oraz stanie się ciekawą i atrakcyjną propozycją na dłuższy czas

Pionowa lub pozioma nadziewarka do kiełbas

Urządzenia pozwalające przygotować kiełbasy własnej produkcji dostępne są w wersji poziomej oraz pionowej. Producent Hendi proponuje poziome nadziewarki do kiełbas, które łatwo się czyści oraz posiadają układ przekładni biegów odporny na duże obciążenia mechaniczne. W zestawie dostępne są 4 lejki o zróżnicowanych średnicach. Dzięki temu własnoręczne stworzenie kiełbas lub parówek nie sprawi problemu – ani w domu, małym zakładzie mięsnym czy też w większym lokalu gastronomicznym.

Zaletą nadziewarek pionowych jest fakt, że zajmują mniej miejsca niż poziome oraz łatwiej jest je przechowywać. Urządzenie marki Revolution do nadziewania kiełbas wyposażone jest w 4 lejki o różnych średnicach. Czyszczenie sprzętu oraz napełnianie mięsnym farszem ułatwia demontowany siłownik oraz ruchomy trzpień.

Pojemność nadziewarki do kiełbas

Nadziewarki do kiełbas o bardzo małej pojemności mogą okazać się kłopotliwe podczas użytkowania. Pojawia się konieczność nieustannego przerywania pracy, by załadować farsz do wnętrza urządzenia. Decydując się na odpowiedni sprzęt, zwróćmy uwagę na możliwość wypełnienia nadziewarki większą ilością mięsa, by ułatwić sobie pracę. Urządzenie produkcji Revolution umożliwia jednorazowo na umieszczenie w nadziewarce 10 litrów farszu. Sprzęt posiada osobny wolny bieg, dzięki któremu osłonki na wędliny łatwiej napełniają się farszem.

Inną propozycją jest nadziewarka do kiełbas marki Hendi o nieco mniejszej pojemności, wynoszącej 7 litrów. Urządzenie posiada dwa tryby prędkości pracy. Bieg wolny pozwala napełniać osłonki farszem, a bieg szybki unosi tłok nadziewarki. Niezależnie od pojemności, oba urządzenia sprawdzą się zarówno w małych sklepach produkujących własne kiełbasy, w restauracjach, a nawet gospodarstwach agroturystycznych. Nadziewarki do kiełbas usprawnią przygotowywanie niepowtarzalnych, regionalnych wyrobów.

Materiał wykonania nadziewarki do kiełbas

Części urządzeń, które mają bezpośredni kontakt z żywnością, powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów oraz umożliwiać łatwe i dokładne czyszczenie. Resztki mięsnego farszu zalegające w zakamarkach nadziewarki mogłyby wywołać choroby oraz zatrucia. Z tego powodu należy zwrócić uwagę na to, by urządzenie wykonane było ze stali nierdzewnej oraz pozwalało na demontaż zabrudzonych części i ich dokładne umycie. Przykładem nadziewarki do kiełbas wykonanej w całości ze stali jest urządzenie marki Soda. Sprzęt można przytwierdzić do blatu roboczego – dzięki temu praca przebiega łatwiej i szybciej, a nadziewarka pozostaje stabilna.

Zapasowe uszczelki

Niektóre części nadziewarek ulegają zużyciu podczas ekspoloatacji. Z tego powodu warto zdecydować się na nadziewarkę, do której są dostępne części zamienne. Warto zainteresować się modelami z dołączonym w zestawie zapasem uszczelek. Takie rozwiązanie umożliwia marka Hendi – nadziewarka do kiełbas o pojemności 7 litrów, z dodatkowymi uszczelkami w komplecie, przyda się m.in. do użytku domowego, myśliwym oraz rolnikom, a także w lokalach serwujących lokalne wyroby mięsne.

Podsumowanie

Nadziewarki do kiełbas to uniwersalne urządzenia pozwalające na przygotowanie kiełbas, parówek lub innych potraw wypełnionych farszem. Warto zwrócić uwagę na materiał z którego wykonano części mające bezpośredni kontakt z żywnością. Do zastosowań domowych, dla rolników i w małych gospodarstwach odpowiednie będą nadziewarki o pojemności cylindra rzędu 3l, 5l lub 7l. Niewielkie lokale gastronomiczne, zakłady przetwórcze i myśliwi najczęściej wybierają modele 10l lub 15l. W dużych zakładach mięsnych warto rozważyć zakup nadziewarki hydraulicznej, posiadającej bardzo dużą wydajność i zautomatyzowaną pracę.