Sekret smaku pizzy tkwi przede wszystkim w cieście, z delikatnie chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem. Z drugiej strony to właśnie dodatki stanowią o smaku i charakterze dania, kojarzonego z serem, pomidorami, szynką parmeńską… Lista składników jest wyjątkowo długa i różnorodna.  
Margherita, capricciosa – co kryje się pod tymi nazwami?

Choć w restauracjach zjemy calzone lub foccacię, najpopularniejszą odmianą pizzy jest okrągły, płaski placek drożdżowy okraszony różnymi dodatkami. Odmiany, które stanowią podstawę niemal każdego menu, to:
  • Margherita
Podstawa podstaw, kwintesencja pizzy, podawana z aromatycznym sosem pomidorowym, ziołami i żółtym serem. Serwowana na cienkim cieście, z dodatkiem prawdziwej włoskiej oliwy, margherita pozwala poczuć się jak na romantycznej kolacji w Neapolu. 
  • Capricciosa 
Oprócz sera, zawiera również szynkę i pieczarki, które nadają jej wyrazisty aromat. Świetnie smakuje ze świeżym sosem pomidorowym zawierającym solidną domieszkę aromatycznej bazylii (najlepiej świeżej). Także sos czosnkowy „podbija” smak prostych, a przy tym pysznych składników.  
  • Pepperoni
Swój niepowtarzalny smak zawdzięcza charakterystycznej kiełbasie pepperoni i smakowitej papryce o tej samej nazwie. Pepperoni to świetny wybór dla miłośników ostrych potraw.  
  • Hawajska
Choć nie wszyscy entuzjastycznie odnoszą się do połączenia smaków kurczaka lub szynki i ananasa, na świecie nie brakuje miłośników pizzy hawajskiej, która kojarzy się z pełnią lata i plażą zalaną słońcem. 
  • Salami
Kiełbasa salami posiada specyficzny, dość słony smak, dlatego trudno pomylić ją z jakimkolwiek innym produktem. Świetnie komponuje się z ostrymi sosami i być może jest to jeden z powodów, dla których tak chętnie zajadamy się nią, gdy jest podawana na gorącym cieście drożdżowym. 

To zaledwie kilka najpopularniejszych rodzajów pizzy. Liczba składników, które możemy dodawać do włoskiego dania, jest właściwie nieograniczona. 

Jak zrobić idealną pizzę?

Smak pizzy zależy przede wszystkim od jakości składników oraz od umiejętności kucharza. Ogromne znaczenie ma również receptura – im bardziej dopracowana, tym lepsze efekty. Nie można zapominać również o jakości sprzętu. Jeśli wyposażenie pizzerii pochodzi z najwyższej półki, zadowoleni są nie tylko goście, ale również pracownicy lokalu, którzy wykonują swoje zadania w komfortowych warunkach. 

Wybierając sprzęt, dobrze jest zwrócić uwagę przede wszystkim na
piece do pizzy. Zwykle urządzenia dzielą się na elektryczne i gazowe. W ofertach producentów dostępne są wydajne urządzenia, stworzone z myślą o dużych, prężnie działających lokalach, a także takie, które świetnie sprawdzą się w niewielkiej restauracyjce. 
Urządzając kuchnię, warto pamiętać też o innych elementach wyposażenia, jak np.
blacha do pizzy, deski, radełka, łopaty, specjalne noże. Jeśli oferujemy dostawę, z pewnością przydarzą się nam transportery, maty grzewcze itp.