Mogą być wykonane z żeliwa lub stali, okryte powłoką teflonową, posiadać kilka przegródek lub specjalną, pofałdowaną fakturę – patelnie różnią się m.in. w zależności od tego, do czego zamierzamy je wykorzystywać. Kompletując wyposażenie gastronomii, warto postawić na co najmniej kilka najpopularniejszych rodzajów naczyń tego typu. 

Smażone znaczy smaczne

Smażenie to jedna z najszybszych i najefektywniejszych metod termicznej obróbki żywności. Potrawy przyrządzane na patelni są przyrumienione i chrupiące, a dzięki temu również wyraziste i smakowite. Aby jednak cały proces przebiegał sprawnie i komfortowo, warto wybrać patelnię o odpowiedniej głębokości, wielkości, a także wykonaną z właściwego tworzywa. 
  • Patelnia żeliwna 
Jeśli zależy nam na wytrzymałości i doskonałym przewodnictwie cieplnym (a więc szybkim nagrzewaniu i równomiernym rozchodzeniu się ciepła), możemy postawić na patelnię żeliwną. Sprawdzi się zarówno przy smażeniu, jak i duszeniu potraw.  

  • Patelnia paella 
Gdy serwujemy gościom hiszpańską paellę, zaopatrzmy kuchnię w specjalną patelnię – wykonaną ze stali, z dwiema rączkami, o dużej średnicy. 

  • Patelnia grill
Nieprzywierająca powłoka, z której łatwo usuwa się zabrudzenia, karbowana powierzchnia, rączka, która nie przewodzi ciepła – to przykładowe cechy wyróżniające patelnię grill spośród innych modeli.  

  • Patelnia elektryczna 
Jeśli smażymy często i dużo, patelnia elektryczna (w sprzedaży dostępne są też modele uchylne) z pewnością przyspieszy naszą pracę. 

  • Patelnia gazowa
Specjalistyczne patelnie gastronomiczne mogą być ogrzewane także gazem. Warto zastanowić się, które źródło energii lepiej sprawdzi się w naszym lokalu. 

 
  • Patelnia do naleśników
Płytka, pokryta teflonem lub tytanem, dzięki czemu naleśniki nie przywierają do powierzchni – specjalne patelnie do naleśników zdecydowanie przyspieszają proces smażenia. 

  • Patelnia do ryb
Jeśli specjałem naszego lokalu są ryby, warto zaopatrzyć się w specjalną patelnię do ich przygotowywania. W odpowiednio dużym naczyniu możemy przyrządzić rybę w całości, dbając w ten sposób nie tylko o smakowe, ale również wizualne walory dania. 

  • Wok
Idealnie wysmażone dania kuchni orientalnej uzyskuje się dzięki głębokiemu wokowi. Smażenie w tym naczyniu odbywa się wyjątkowo szybko.