To, co swojskie i naturalne, budzi miłe skojarzenia. Trudno zastąpić czymkolwiek aromat sosu z kurek lub podgrzybków. Niestety w naszych lasach takie frykasy pojawiają się sezonowo, jesienią. Nie trzeba jednak załamywać rąk, bo smak grzybów możemy zatrzymać na dłużej. Wystarczy, że zasuszymy „dary lasu” i będziemy przechowywać w odpowiednich warunkach.

Suszenie żywności – prosty sposób na konserwację

Warzywa, owoce, mięso, grzyby – żywność tego rodzaju w większości przypadków można zasuszyć i cieszyć się jej smakiem oraz wartościami odżywczymi, nawet po kilku miesiącach. Żywność pozbawiona wody nie stanowi pożywki dla bakterii odpowiedzialnych za proces rozkładu, dlatego jest trwała.   

Suszone owoce to podstawa kompotu wigilijnego. Możemy także traktować je jak zdrową przekąskę – bez konserwantów, nadmiaru cukru oraz innych szkodliwych substancji.
Suszenie żywności to niedrogi, efektywny i nieszkodliwy sposób na zachowanie wartości odżywczych sezonowych przysmaków.  

Jak suszyć grzyby?

Szybkie suszenie w wysokiej temperaturze wywołuje nieodwracalne zmiany w żywności.  Ponowne nawodnienie przed spożyciem nie przywraca jej apetycznego wyglądu. Dlatego najlepiej jest poddawać jedzenie, np. grzyby czy zioła, procesowi suszenia, który przebiega powoli, stopniowo, dzięki czemu jedzenie nie traci wartości odżywczych i aromatu.
Jak suszyć? Najlepiej za pomocą profesjonalnych narzędzi. Urządzenie do suszenia grzybów, które ma stać się elementem wyposażenia gastronomii, powinno być wydajne. Równie istotne aspekty to np.:
  • Równomierne rozprowadzanie ciepła
Wartościowa i praktyczna suszarka do grzybów to taka, w której nagrzane powietrze rozchodzi się równomiernie. Dzięki temu unikamy sytuacji, gdy zaledwie część jedzenia jest pozbawiona wody, a niektóre kawałki są wciąż miękkie i soczyste. Pominięcie niedosuszonych elementów może sprawić, że cała partia grzybów ulegnie zniszczeniu.
  • Łatwość w czyszczeniu
Suszenie żywności przy wykorzystaniu suszarki zapewnia wysoki komfort użytkowania. Aby rzeczywiście oszczędzać czas, warto stawiać na wyposażenie gastronomii nie tylko zautomatyzowane, ale również… higieniczne. Im prostsza konstrukcja, tym lepiej. Wielość elementów, które należy wyjąć i zdemontować przed umyciem, utrudnia czyszczenie i przyczynia się do pominięcia części zabrudzeń. Konieczność demontowania i ponownego łączenia skomplikowanych elementów zabiera również cennych czas.
  • Marka
Dobrze, jeśli wybór urządzenia do suszenia grzybów lub innego sprzętu gastronomicznego jest poprzedzony dokładnym researchem. Warto szukać informacji np. na temat producenta. Szukając profesjonalnego sprzętu gastronomicznego, warto zwracać uwagę np. na markę Hendi.
  • Atest
Ważne, by sprzęt, który stanowi element wyposażenia naszej restauracji, posiadał atest. Dzięki temu zyskamy pewność, że zakup konkretnego urządzenia okaże się trafiony.