Pizza to nieodłączny element spotkań towarzyskich i „koło ratunkowe” dla osób, które mają niewiele czasu na gotowanie. Kochają ją niemal wszyscy – niezależnie od wieku, płci czy narodowości. Warto wprowadzić taką pozycję do restauracyjnego menu. Jakie akcesoria potrzebne są w naszej pizzerii, aby aromatyczna pizza zachwycała smakiem i przyciągała kolejnych klientów?

Fenomen pizzy

Pizza jest uważana za jedno ze sztandarowych dań kuchni włoskiej. Znana niemal na całym świecie, dzięki swojej popularności jest podawana w wielu restauracjach i barach. Bardzo rozpowszechnione są również pizzerie, czyli miejsca, w których podaje się wyłącznie pizzę. Ludzie jedzą ją na obiad, kolację, przy okazji spotkania z przyjaciółmi czy na wieczorze filmowym z druga połówką. Kwintesencję smaku pizzy stanowią: ciasto, sos pomidorowy oraz ser. Istnieje wiele różnych rodzajów włoskiej potrawy, które różnią się ze względu na dodatki. Słynne odmiany to np.: neapolitana, capricciosa czy margherita.

Sekret dobrej pizzy

Wielu właścicieli pizzerii i restauracji serwujących tę potrawę zastanawia się, jak przyrządzić idealną pizzę. Otóż sekret tkwi w składnikach oraz urządzeniach i akcesoriach używanych do jej przygotowywania. Jeśli chodzi o składniki, powinny być świeże oraz pochodzić z dobrych i sprawdzonych upraw i hodowli. Druga kwestia to wyposażenie pizzerii. Sukces lokalu zależy w znacznej mierze od jego zaopatrzenia. W pizzerii nie może zabraknąć sprzętów, takich jak:
  • Dobry piec
Podstawą smacznej pizzy jest doskonale wypieczone ciasto, dlatego kompletowanie wyposażenia pizzerii powinno się rozpocząć właśnie od zakupu pieca. Jeśli Twój lokal jest mały, w zupełności wystarczy Ci piec jednokomorowy, jeśli większy – postaw na piec z dwiema lub większą liczbą komór.

  • Wytrzymały blat
To właśnie na nim pizzerman wyrabia ciasto. Blaty wykorzystywane w pizzerii powinny mieć przede wszystkim odpowiedni rozmiar, by pomieściły ciasto, składniki oraz akcesoria. Oprócz tego muszą być solidne i łatwe w czyszczeniu – tego typu cechy posiadają w szczególności blaty wykonane ze stali nierdzewnej.

  • Stół chłodniczy
Wyposażony w komorę chłodzącą stół chłodniczy zapewni idealne warunki do „odpoczynku” ciasta. Wszystko po to, by miało odpowiednią strukturę i konsystencję. Warto zatem zakupić go do swojego lokalu.

  • Przybory i akcesoria
Do przyborów i akcesoriów niezbędnych do sprawnego funkcjonowania pizzerii należą m.in. blachy do pizzy, siatki do pizzy, duża łopatka do wyciągania gorącej potrawy z pieca, deska do pizzy, obrotowe talerze czy nóż do dzielenia dania na kawałki. Wszystkie te akcesoria sprawiają, że proces przygotowywania pizzy staje się łatwy i przyjemny. Pamiętaj, by wybierać przybory wykonane z dobrej jakości materiałów, które posłużą Ci wiele lat.


  • Torby do pizzy
Wiele osób lubi jeść pizzę, ale woli spożywać ją we własnym domu niż w lokalu. Jeśli Twoja pizzeria oferuje dowóz dań, warto zapatrzyć się w torby termoizolacyjne. Są to pojemniki, dzięki którym potrawa dotrze do klienta wciąż gorąca i aromatyczna.