Chłodzenie potraw, których nie serwuje się natychmiast po ich przygotowaniu, powinno przebiegać w możliwie najkrótszym czasie. Dzięki schładzarkom szokowym planowanie pracy w kuchni jest znacznie prostsze niż było przed pojawieniem się nowoczesnych technologii.

Lodówki a chłodziarki szokowe

W schładzarce szokowej potrawy tracą temperaturę z 90 do 3 stopni Celsjusza w czasie nie dłuższym niż 90 minut. Zgodnie z przepisami proces nie powinien trwać powyżej półtorej godziny. Przy krótkim czasie chłodzenia w jedzeniu nie rozwijają się bakterie potencjalnie szkodliwe dla klientów. Obecność takiej szokówki usprawnia więc pracę w kuchni. Pozwala także działać w zgodzie z wytycznymi.  

Szokówka gastronomiczna – zalety

Wyposażenie kuchni to jeden z czynników sprzyjających optymalnemu wykorzystywaniu zasobów. Inne istotne korzyści, jakie niosą ze sobą chłodziarki szokowe, to np.:  
  • Bezpieczeństwo
Bakterie namnażają się najszybciej w temperaturze 70-5 stopni Celsjusza. Ze względów sanitarnych ważne jest, by potrawa możliwie szybko utraciła ciepło. Schładzarka szokowa stanowi więc idealne miejsce do przechowywania gorących dań, ponieważ czas spadku temperatury do bezpiecznej wartości jest krótki.  
  • Oszczędność czasu
Przygotowanie niektórych dań, np. pieczeni, bigosu itd., trwa bardzo długo. Aby klient nie musiał spędzić znacznej ilości czasu na oczekiwaniu, potrawy tego typu przyrządza się z wyprzedzeniem i podaje po podgrzaniu. Korzystanie z szokówki gastronomicznej sprzyja oszczędności czasu i zasobów.  
  • Dłuższe przechowywanie sezonowych produktów
Warzywa, owoce i grzyby urozmaicają smak potraw, a czasami stanowią wręcz bazę, która nadaje niepowtarzalny smak i aromat. Dzięki odpowiednim warunkom chłodniczym można dłużej cieszyć się ich smakiem i składnikami odżywczymi cennymi dla organizmu.  
  • Niezmienione właściwości produktów
Długotrwała obróbka termiczna pożywienia, np. gotowanie, smażenie czy… mrożenie, wpływa na walory zdrowotne składników. Pod wpływem temperatury zmienia się nie tylko ilość makro- i mikroelementów. Modyfikacjom ulega także waga, smak, zapach, wilgotność oraz kolor. Im mniej czasu trwa gotowanie lub mrożenie, tym lepiej dla jedzenia. Chłodziarki i zamrażarki szokowe nie niszczą właściwości produktów.
  • Możliwość serwowania większej liczby dań
Szybkie zamrażanie gotowych dań, które wywiera niewielki wpływ na walory smakowe i zdrowotne posiłków przygotowanych z wyprzedzeniem, umożliwia stworzenie menu bogatego w liczne i różnorodne pozycje. Takie podejście nie tylko skraca czas przygotowywania posiłków, ale również rozwiązuje problem wyczerpania określonych składników. Klient może dostać to, co chciałby zjeść i nie musi zbyt długo czekać.