Świeże warzywa i owoce stanowią ważną część restauracyjnego menu - niezależnie od tego, czy lokal jest wegański, czy znajdziemy w nim inne rodzaje potraw. Występują w sałatkach, deserach, a także w gorących i pożywnych daniach. Aby były świeże i nie traciły składników odżywczych, należy przechowywać je w odpowiedniej temperaturze, pojemnikach itd.   

Zasady przechowywania warzyw i owoców

Od warunków, w jakich przechowujemy sałatę, pomidory, cebulę, pomarańcze, banany itd., zależą ich właściwości smakowe i odżywcze. Sekret świeżości produktów roślinnych tkwi w aspektach, takich jak:
  • Odpowiednia temperatura
Znaczną część warzyw i owoców należy trzymać w lodówce. Nie dotyczy to jednak owoców egzotycznych, takich jak np. ananasy, awokado czy mango, które w niskiej temperaturze tracą właściwości smakowe i, co ciekawe, mogą okazać się… mniej trwałe, ponieważ naturalnie dojrzewają w ciepłych promieniach słońca. Poza lodówką przechowuje się również pomidory, ogórki, cukinie, ziemniaki oraz cebulę. Warto umieszczać je w chłodnym i zacienionym miejscu.    
  • Separacja produktów
Przechowywanie w jednej misce warzyw okopowych, jak np. marchew czy buraki z warzywami liściastymi, tj. z sałatą czy szpinakiem, to zdecydowanie zły pomysł. Najlepiej jest separować produkty i łączyć cytrusy z cytrusami, jabłka z gruszkami itd. Aby owoce jak najdłużej zachowały swoje właściwości, dobrze jest umieścić je w koszu gwarantującym przewiew. Jeśli splot nie jest zbyt gęsty, możemy szybko zauważyć uszkodzone „egzemplarze” i oddzielić je od reszty. W przypadku obranych warzyw świetnie sprawdzi się szczelny pojemnik do żywności.
  • Czas przydatności do spożycia
Ważne, aby podawać klientom świeże warzywa i owoce. Jeśli widzimy, że np. sałata jest przywiędła, należy się jej pozbyć. Ważne, by w restauracyjnej kuchni znajdowały się wyłącznie takie produkty, które na pewno nie zaszkodzą konsumentom i będą doskonale smakować.
  • Zużywanie zapasów na bieżąco
Warzywa i owoce mają stosunkowo krótkie terminy przydatności do spożycia. Aby nie marnować pożywienia, warto zamawiać takie ilości, które wystarczą na możliwie krótki czas. Dzięki takiemu podejściu klienci otrzymają to, co pyszne i zdrowe, a pracownicy nie będą musieli wyrzucać jedzenia.  

Pojemnik do żywności a świeżość owoców i warzyw

Jeśli chcemy zachować świeżość produktów roślinnych, dobrze jest umieszczać je w zamykanych pudełkach, które ograniczają dostęp tlenu. To oznacza, że spowalniają procesu rozkładu. Ważne, by naczynia posiadały atest i były przeznaczone do kontaktu z żywnością. Warto pamiętać o opisywaniu pudełek i umieszczaniu na nich nalepek z datą. Można także wskazać zawartość, jeśli materiał nie jest przezroczysty. Kompletując wyposażenie lokalu gastronomicznego, dobrze jest stawiać na sprawdzonych producentów i wybrać np. pojemnik STALGAST czy pojemnik YATO.