Bezpieczeństwo klientów i odpowiedni smak potraw – to dwie podstawowe kwestie, o które można zadbać, wyposażając lokal w profesjonalne i niezawodne termometry gastronomiczne. Aby wybrać odpowiednie urządzenia, warto dokładnie zdefiniować swoje potrzeby i zapoznać się z ofertą renomowanych producentów.  

Kompletne wyposażenie restauracji – ABC

Lista rzeczy, których nie może zabraknąć w lokalu gastronomicznym, jest niezwykle długa. Znajdują się na niej zarówno takie elementy, jak lodówki, kuchnie czy piekarniki, jak i mniej oczywiste pozycje, np. noże do ryb, palniki do creme brulee, szczotki do czyszczenia pieca oraz termometry gastronomiczne. Choć dodatki tego rodzaju wydają się mało istotne, ich obecność zdecydowanie podnosi komfort pracy w kuchni. Aby niczego nie pominąć, dobrze jest zaopatrzyć się w spis rzeczy, które warto posiadać w swoim lokalu.   

Zastosowanie termometrów gastronomicznych

Zakres temperatury mierzonej przez termometry gastronomiczne zwykle waha się od -50 do +300 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o funkcjonalność aparatów pomiaru, istnieją właściwie dwa zasadnicze obszary, w których termometry okazują się przydatne, a wręcz niezbędne: 
  • Prawidłowe przechowywanie żywności
Każda kuchnia restauracyjna rządzi się podobnymi regułami. W lokalach gastronomicznych obowiązują przepisy sanitarne, których należy bezwzględnie przestrzegać, aby np. nie narażać gości na choroby, takie jak salmonelloza itp. Bakterie odpowiedzialne za przykre dolegliwości nie rozwijają się w określonych temperaturach (innych dla lodówek, chłodni czy zamrażalników). Ważne, by regularnie upewniać się, że w urządzeniach chłodniczych nie jest zbyt ciepło. Pomagają w tym termometry przeznaczone do profesjonalnej gastronomii, np. marki Bartscher

  • Pomiary temperatury potraw i napojów
Temperatura to niezwykle ważna kwestia nie tylko z uwagi na bezpieczeństwo, ale również przy serwowaniu potraw, takich jak np. steki. Korzystając ze specjalnego termometru, możemy zorientować się, czy mięso, które właśnie przygotowujemy, jest surowe, średnio wypieczone czy może mocno wypieczone. W tym przypadku mierzenie temperatury umożliwia uzyskanie pożądanych właściwości smakowych i zapachowych potrawy. Z termometrów korzystają także bariści, którzy przyrządzają kawę z dodatkiem ciepłego mleka, które staje się gorzkie, gdy zbyt mocno je podgrzejemy. Aby napój miał idealny smak i aromat, warto zadbać o właściwą temperaturę.  

 
Choć termometry gastronomiczne nie są kluczowym elementem wyposażenia restauracji, możemy wyraźnie odczuć ich brak. Warto poświęcić chwilę na wybór najlepszego urządzenia, by cieszyć się najlepszymi właściwościami potraw i napojów, które serwujemy gościom lokalu. Pozornie nieistotne szczegóły mogą pozytywnie wpłynąć na pracę kucharzy.