Kuchnia to niezbędny element wyposażenia w każdym lokalu gastronomicznym. Trudno sobie bez niej wyobrazić pracę zarówno w dużej restauracji, jak i niewielkim bistro czy foodtrucku. Wybierając sprzęt do swojej kuchni, trzeba przemyśleć kilka spraw, a przede wszystkim zdecydować, czy będziemy chcieli korzystać z kuchenki gazowej, czy indukcyjnej.

Gaz czy indukcja – wady i zalety obu rozwiązań

Spory dotyczące tego, czy w profesjonalnej kuchni lepiej sprawdzają się kuchenki gazowe, czy indukcyjne, są powszechne i – jak sądzimy – nierozstrzygalne. Wybór urządzenia w dużej mierze zależy od preferencji szefa kuchni. Niektórzy kucharze nie wyobrażają sobie gotowania na innych palnikach, niż gazowe. Przywiązanie do kuchni gazowych wynika – jak sądzimy – przede wszystkim z tego, że można bardzo dokładnie regulować intensywność podgrzewania i temperaturę oraz reagować błyskawicznie, jeśli okaże się, że potrawa jest podgrzewana na zbyt małym albo za dużym ogniu.

STALGAST | Kuchnia gazowa 4-palnikowa 24 kW G30
HENDI | Kuchnia gazowa 5-palnikowa na podstawie otwartej
HENDI | Kuchnia gazowa 6-palnikowa z piekarnikiem elektrycznym
Istnieje też spora grupa profesjonalnych kucharzy, którzy bardzo sobie cenią kuchnie indukcyjne. Nie ulega wątpliwości, że płytę indukcyjną o wiele łatwiej jest utrzymać w czystości, a w kuchni – szczególnie takiej restauracyjnej – ma to ogromne znaczenie. Poza tym kuchnie indukcyjne są dużo bardziej efektywne niż ich gazowe odpowiedniki. Technologia indukcji, wykorzystująca zjawisko indukcji elektromagnetycznej, pozwala na bezpośrednie przekazywanie ciepła ze źródła do naczynia, przez co aż około 90% energii pobieranej jest przetwarzanej w ciepło. Ma to bezpośrednie przełożenie na obniżenie kosztów związanych z poborem energii. Kuchnie indukcyjne są ponadto wyjątkowo bezpieczne w użytkowaniu. Brak źródła ognia oznacza minimalne ryzyko oparzeń czy przypadkowych przypaleń. Tam, gdzie dużo się gotuje i gdzie nierzadko panuje stresująca atmosfera, czynniki ryzyka powinny zostać ograniczone do minimum. Wadą kuchni indukcyjnych może być ich wysoka cena oraz to, że do ich użytkowania wymagane są specjalne naczynia, a to oznacza dodatkowe koszty.
STALGAST | Kuchenka indukcyjna 3,5 kW 26 cm timer
HENDI | Kuchenka indukcyjna Hendi model 2000


BARTSCHER | Kuchenka gazowa wok GWH2 2x11,5 kW
Co powinno zadecydować o wyborze konkretnego modelu kuchni?

Właściciele lokali gastronomicznych i szefowie kuchni muszą kierować się przy wyborze sprzętu nie tylko swoimi preferencjami, ale też względami funkcjonalnymi i ekonomicznymi. Gdy przychodzi od wyboru kuchenek, trzeba zastanowić się, jak dużego sprzętu będziemy potrzebować a także wziąć pod uwagę styl gotowania przyjęty przez szefa kuchni. Być może warto rozważyć możliwość zastosowania łączonych rozwiązań i wybrać jako podstawowy sprzęt kuchnię gazową, a do doraźnych potrzeb – taboret indukcyjny lub odwrotnie.