Podczas wyboru idealnego sprzętu do gotowania, warto zwrócić uwagę na materiały z których są one wykonane. Garnki wyprodukowane z najwyższej jakości stali będą trwałe i sprawdzą się w trudnych warunkach profesjonalnej kuchni gastronomicznej. Wielowarstwowe dno pozwoli zużyć mniej energii niezbędnej do podgrzania potraw oraz zredukować koszty za prąd lub gaz.

Pojemność

W zależności od tego, czy sprzęt do gotowania jest potrzebny w dużym lokalu gastronomicznym o intensywnym ruchu, czy do mniejszych restauracji z umiarkowaną liczbą gości – należy zwrócic uwagę na odpowiednią pojemność naczyń. Garnki mniejsze, o pojemności ok. 20 – 30 litrów, sprawdzą się w niewielkich, kameralnych lokalach. Przykładem odpowiedniego sprzętu jest garnek Hendi o pojemności 20 litrów, który można wykorzystywać do wszystkich typów kuchenek.

Rozwiązaniem idealnym dla dużych restauracji, gdzie przygotowuje się znaczne ilości zup czy gotowanych warzyw, będzie garnek Revolution o pojemności 98 litrów.

Materiał wykonania

Na rynku dostępnych jest wiele garnków wykonanych z materiałów niskiej jakości, które – po pewnym czasie (z reguły krótkim) użytkowania – okazują się słabe, złej jakości, przez co sprzęt ląduje w koszu. Warto zwrócić uwagę na odpowiedni surowiec, z którego wyprodukowano profesjonalny garnek gastronomiczny. Garnki marki Hendi, wykonane z najwyższej jakości stali chromowano-niklowej, pozwalają na intensywne wykorzystanie ich w kuchni oraz . Odpowiednia grubość ścianek oraz wielowarstwowe dno wpływają na trwałość sprzętu oraz ekonomiczne zużycie energii cieplnej.

Przewodzenie ciepła

Garnki z dnem kapsułowym, zbudowanym z kilku warstw materiału, o wiele lepiej przewodzą ciepło niż sprzęt z pojedynczym dnem. Stal nierdzewna, między którą znajduje się warstwa aluminium, tworzą dno pozwalające na profesjonalne przygotowywanie dań. Rozwiązanie wpływa na zmniejszenie kosztów poniesionych na energię niezbędną do gotowania i podgrzewania potraw. Garnki z kapsułowym dnem marki Hendi oraz o lepszym przewodzeniu ciepła pozwolą w krótszym czasie przygotować ulubione posiłki gości oraz skrócić czas oczekiwania na zamówione dania.

Bezpieczeństwo użytkowania

Podczas intensywnego ruchu w lokalu, pracownicy kuchni muszą działać szybko i efektywnie. By zmniejszyć ryzyko wypadków, należy zwrócić uwagę na nienagrzewające się uchwyty w garnkach. Istotne jest również odpowiednie zamontowanie uchwytów – źle lub zbyt słabo przytwierdzone mogą spowodować straty, np. wylanie zawartości garnka na podłogę podczas przenoszenia sprzętu czy poparzenia u osób przygotowujących posiłki. Firma Stalgast oferuje produkty o wielopunktowo zgrzewanych uchwytach, które nie nagrzewają się podczas gotowania.

Czyszczenie

Po przygotowaniu wielu różnych posiłków konieczne jest doprowadzenie kuchni do porządku, a sprzętu używanego podczas gotowania – do należytej czystości. By szybko i bez problemu wyczyścić wszystkie urządzenia – warto wybrać garnki, które można myć w zmywarkach. Taką możliwość daje firma Stalgast produkująca garnki ze stali nierdzewnej.

Akcesoria w całości aluminiowe, np. garnek marki Hendi o specjalnym zastosowaniu – do przygotowywania pierogów oraz makaronu, należy czyścić ręcznie. Sprzęt aluminiowy nie nadaje się do mycia w zmywarkach!