Przechowywanie żywności w gastronomii to kwestia o kolosalnym znaczeniu dla prawidłowego funkcjonowania każdego lokalu gastronomicznego. Należy stosować się do odpowiednich zaleceń nie tylko po to, aby móc działać w zgodzie z obowiązującymi przepisami, ale również po to, by ograniczyć marnowanie produktów spożywczych i obniżyć koszty prowadzenia biznesu.

Zasady przechowywania żywności w gastronomii – magazynowanie produktów

Nie wszystkie produkty, które wykorzystywane są w lokalach gastronomicznych do przygotowywania potraw, są zużywane na bieżąco. Te kupowane z wyprzedzeniem i na zapas, wymagają odpowiednich warunków do przechowywania, a dokładne informacje na temat procesów magazynowania muszą znaleźć się w tzw. Księgach HACCP. Do spełnienia tego obowiązku niezbędne jest wyposażenie każdego lokalu gastronomicznego w takie strefy przechowywania, jak:

  • magazyn produktów suchych
  • magazyn napojów
  • komory chłodnicze
  • mroźnie
  • magazyn warzyw okopowych i owoców
  • magazyn jaj.

Podczas korzystania z żywności magazynowanej w lokalu gastronomicznym trzeba pamiętać o przestrzeganiu zasady FIFO (z ang. First in, first out), a polegającej na tym, że produkty umieszczone w magazynie jako pierwsze, muszą również jako pierwsze zostać zużyte, dlatego też te starsze artykuły powinny znajdować się z przodu, tak aby ułatwić do nich dostęp.

Zasady przechowywania żywności podczas przygotowywania posiłków

Praca w restauracji rządzi się własnymi prawami. Posiłki wydawane są przez cały dzień, a potrzebne do nich składniki kucharze muszą mieć cały czas pod ręką. Aby nie straciły one swojej świeżości i walorów zdrowotnych, również muszą być odpowiednio przechowywanie. Do tego celu służą odpowiednie sprzęty, takie jak choćby szafy czy witryny chłodnicze oraz stoły chłodnicze z nadstawiali lub bez. Nie należy ich wykorzystywać jako dodatkowego miejsca do przechowywania. Ich zadaniem jest usprawnienie procesu wydawania dań i powinno si
ę w nich umieszczać wyłącznie produkty potrzebne w danym dniu.


Zasady przechowywania żywności w gastronomii – prezentacja

W kawiarniach, barach śniadaniowych lub innych lokalach gastronomicznych, gdzie jedzenie jest przygotowywane z wyprzedzeniem, niezbędne okazują się specjalne meble gastronomiczne, w których już gotowe desery, kanapki i inne propozycje można przechowywać w odpowiednich warunkach. W szczególności mamy tu na myśli lady i witryny chłodnicze, pozwalające nie tylko zachować świeżość ciast czy przekąsek, ale też odpowiednio je wyeksponować, tak aby prezentowały się atrakcyjnie i zachęcały gości do zakupu.


Umiejętne korzystanie ze sprzętów służących do przechowywania żywności pozwala nie tylko zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, ale też lepiej zorganizować pracę i ograniczyć do minimum zjawisko marnowania jedzenia. Warto wybierać produkty od znanych i cenionych producentów, zgodne z wszelkimi wymaganymi normami i wyróżniające się doskonałą jakością, bezawaryjnością i solidnością.