Wędliny i przetwory mięsne produkowane przemysłowo pod względem walorów smakowych i zdrowotnych nie mogą równać się z tymi przygotowywanymi tradycyjnymi metodami, z użyciem najwyższej jakości mięsa i przypraw. Coraz więcej konsumentów decyduje się na wybór droższych produktów, wytwarzanych w niewielkich zakładach albo próbuje swoich sił w samodzielnym wędzeniu. W tym artykule podpowiemy, jakie termometry są najlepsze do wędzarni i czym kierować się przy ich wyborze.

Jaki termometr bezprzewodowy do wędzarni?

To pytanie zadaje sobie wielu wędliniarzy – amatorów, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w samodzielnej produkcji wędlin. I oczywiście nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, bo wybór konkretnego modelu uzależniony być powinien zarówno od indywidualnych potrzeb użytkownika, jak i możliwości sprzętu do wędzenia, z którego korzysta. Wśród najbardziej popularnych modeli z pewnością należałoby wymienić termometry analogowe. Mają one prostą budowę i są wyposażone w wyskalowaną tarczę, wskazówki temperatury oraz sondy. Do działania nie potrzebują zasilania z zewnątrz i choć nie są tak precyzyjne, jak bardziej zaawansowane termometry cyfrowe, to jednak w domowych warunkach sprawdzają się świetnie.

Wywołane już „do tablicy” termometry cyfrowe gwarantują o wiele dokładniejszy odczyt temperatury. Najbardziej powszechne są modele wyposażone w sondę zewnętrzną zamocowaną na przewodzie o różnej długości. Sprzęty te służą do pomiaru temperatury panującej wewnątrz wędzarni, ale nie wewnątrz mięsa. Jeśli zależy nam na ty, by kontrolować i ten parametr, powinniśmy zakupić model bagnetowy, wyposażony w sondę umieszczoną na szpikulcu.

Najbardziej nowoczesne są termometry typu smart. Posiadają one wbudowany moduł Bluetooth lub Wi-fi, dzięki czemu mogą się komunikować ze smartfonem lub laptopem i przekazywać informacje na temat aktualnej temperatury w wędzarni na ekrany urządzeń mobilnych. Zasięg umieszczonych w nich nadajników zamyka się w przedziale 30-100 m.


Czym kierować się przy wyborze termometru do wędzarni?

Aby ułatwić sobie wybór odpowiedniego dla naszych potrzeb urządzenia, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Profesjonalne sprzęty pozwalają na dokonywanie dokładnych pomiarów temperatury nie tylko wewnątrz komory wędzarniczej, ale też w środku mięsa. Ponadto powinny posiadać bardzo czytelny wyświetlacz, umożliwiający sczytanie pomiarów nawet w trudnych warunkach i ograniczonej widoczności. Dobrze, gdy oferuje możliwość podłączenia wielu sond pomiarowych i posiada dodatkowe, przydatne funkcje, takie jak timer, alarm czy zmienne skale temperatury.

Wiele cennych porad na temat wyboru termometrów do wędzarni można znaleźć internecie. Najlepiej szukać w miejscach skupiających entuzjastów domowego wędzenia, którzy zgłębili już temat i chętnie dzielą się swoim doświadczeniem oraz spostrzeżeniami. Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła: jaki termometr do wędzarni forum z pewnością uzyskamy wiele satysfakcjonujących wyników.