Konserwowanie żywności pozwala przechowywać ją przez długi czas. Można np. mrozić czy pasteryzować jedzenie, przedłużając tym samym jego przydatność do spożycia. Korzystnym rozwiązaniem jest również suszenie. Gdy pozbawiamy owoce lub warzywa wody, bakterie odpowiedzialne za rozkład nie mogą się rozwijać.

Zdrowa dieta to podstawa dobrego samopoczucia i skuteczne lekarstwo na wiele dolegliwości, szczególnie tych, które dotyczą układu pokarmowego. Suszona żywność może stanowić jej istotny element, ponieważ ma mnóstwo zalet. Najważniejsze z nich to:

1. Naturalność

Suszone owoce, mięso itd. nie zawierają konserwantów. Ich świeżość to wynik naturalnych procesów. Co ciekawe, smak zasuszonych produktów zyskuje na wyrazistości – jabłka, winogrona, brzoskwinie itd. są słodsze.

2. Właściwości odżywcze

W suszonym jedzeniu jest więcej błonnika, cukrów i substancji mineralnych niż w świeżym. Utrata wody sprawia, że produkty stają się lżejsze, dlatego w 100 gramach rodzynek znajduje się więcej witamin niż w 100 gramach świeżych winogron.

3. Korzystny wpływ na układ trawienny

Zawartość znacznej ilości błonnika przyspiesza trawienie. To z kolei sprzyja utrzymaniu właściwej masy ciała.

4. Praktyczność

Suszone produkty to smaczna i zdrowa przekąska, która zajmuje niewiele miejsca. Można schować je w niewielkim pudełku i smakować podczas przerwy w pracy czy w szkole. To doskonała alternatywa dla czekoladek, chipsów itp. Suszonki świetnie sprawdzają się również jako składnik sosów czy sałatek.

5. Stosunkowo niska cena

Lato i wczesna jesień to okres, kiedy cieszymy się smakiem grzybów oraz sezonowych warzyw i owoców praktycznie bez ograniczeń. Są one wtedy wyjątkowo tanie. Suszenie sprawia, że możemy raczyć się nimi, kiedy tylko przyjdzie nam na to ochota. Wystarczy sięgnąć do zapasów zgromadzonych w spiżarni.

Jak wybrać suszarkę do żywności?

Aby suszone jedzenie rzeczywiście było naturalne, zdrowe i pyszne, warto wybrać właściwą suszarkę. Odpowiednia to taka, która odpowiada naszym potrzebom i cechuje się wydajnością oraz funkcjonalnością. Modele, które znakomicie się sprawdzają, to np. 9-poziomowa Hendi Kitchen Line. Można suszyć w niej owoce, warzywa, mięso czy ryby. Wyjmowanie rusztów jest proste i intuicyjne, co ułatwia czyszczenie. Urządzenie posiada atest, dlatego jego stosowanie jest całkowicie bezpieczne.

6-poziomowa suszarka Hendi Kitchen Line to kolejny model, na który warto zwrócić uwagę. Do urządzenia jest dołączona tacka ułatwiająca usuwanie fragmentów suszonej żywności, które w wyniku kurczenia opadły na dół.

Duża, 10-poziomowa suszarka Hendi Profi Line świetnie sprawdza się w profesjonalnej gastronomii – nie tylko ze względu na większe gabaryty, ale również z uwagi na dodatkowe opcje, takie jak timer, regulacja temperatury czy cyfrowy panel sterowania. Pozwala to na precyzyjne ustawienie odpowiednich parametrów.