Przygotowanie drinków, koktajli czy pysznej kawy wymaga odpowiedniego wyposażenia. Firmy specjalizujące się w produkcji sprzętu barmańskiego dokładają wszelkich starań, by ułatwić pracę profesjonalnych barmanów. Co powinno znaleźć się w każdym barze?

1. Urządzenia do przygotowania napojów

W barach najczęściej zamawia się kawę, drinki czy koktajle. Aby przygotować coś ciepłego i chłodnego do picia, należy posiadać specjalistyczny sprzęt. Podstawą są przede wszystkim profesjonalne shakery wykonane ze stali nierdzewnej. To właśnie z ich pomocą można przygotować nawet najbardziej złożonego drinka czy koktajl. Producenci sprzętu gastronomicznego oferują szeroką gamę, jeśli chodzi o rozmiary. Niezbędnym elementem do przygotowania napojów, a zwłaszcza drinków, są miarki. Szczególnie polecane są miarki dwustronne, łączące w sobie dwie pojemności.

Shaker barmański 0,5L, nierdzewny | Yato

Miara barmańska 25/50 ml | Hendi

2. Ekspresy do kawy

W barach można zamówić nie napoje bezalkoholowe. Poranna kawa zaparzona w wysokiej klasy ekspresie to codzienny rytuał wielu osób, dlatego kompletując wyposażenie barów nie można zapomnieć o urządzeniu tego typu. Profesjonalne ekspresy pozwalają na przygotowanie różnych napojów kofeinowych: od delikatnego cappuccino, po mocne espresso. Obecnie na rynku dostępne są produkty w wielu rozmiarach, dzięki czemu można dobrać sprzęt do większych i mniejszych przestrzeni. Przy zakupie profesjonalnego ekspresu wysokiej klasy warto również zainwestować w specjalne środki czyszczące, które ułatwią codzienne mycie urządzenia.

Automatyczny ekspres do kawy, kawomat | Nuova Simonelli Prontobar Touch

Ekspres do kawy 1-grupowy | Stalgast

3. Blendery i miksery

Żaden bar nie może prawidłowo funkcjonować bez dużych blenderów kielichowych. To właśnie z ich pomocą pracownicy przygotują koktajle alkoholowe lub bezalkoholowe. Blendery barmańskie mają dużą moc, dzięki czemu szybko i sprawnie poszatkują nawet większą ilość owoców. Pojemność kielichów również jest większa niż sprzęty powszechnie używane w domach. Równie ważne są specjalne miksery do koktajlu. Produkty tego typu umożliwia przygotowanie orzeźwiającego frappe. Takie wyposażenie pozwala znacznie urozmaicić menu, co niewątpliwie przyciąga klientów.

Blender profesjonalny 2.5L, MOCNY | Hendi

Blender barowy Xtreme 2L, 1.5 kW | Waring Commercial

Mikser barowy shaker 800W | Bartscher

4. Kostkarki do lodu

Drinki, owocowe koktajle wymagają dodania do napojów kostek lodów. W związku z tym każdy bar powinien zostać wyposażony w profesjonalne kostkarki do lodu. Oczywiście można kupić gotowy lód, jednak takie działanie na dłuższą metę się nie opłaca. Aby obsłużyć wszystkich klientów trzeba kupić wiele opakowań, dlatego lepiej zainwestować w profesjonalny sprzęt, który wyprodukuje lód zgodnie z bieżącymi potrzebami.

Kostkarka barowa 21 kg/24h chłodzona powietrzem | Brema

IMC - 2809 ADP Kostkarka do lodu chłodzona wodą

5. Wyciskarki do owoców

Restauracje i bary, które mają w menu świeże soki, powinny być wyposażone w wysokiej klasy wyciskarki do owoców. W sklepach internetowych i stacjonarnych dostępne są modele ręczne i elektryczne o różnych rozmiarach. Większość produktów wykonana jest ze stali nierdzewnej, dzięki czemu nawet po wielu latach eksploatacji urządzenia są zdatne do pracy. Warto przy tym pamiętać, że o każdy sprzęt barmański należy odpowiednio dbać. Regularne czyszczenie pozwala zapewnić klientom higieniczne warunki przygotowania napojów.

Stalgast | Wyciskarka do cytrusów elektryczna 230W

Wyciskarka do soków 20000 obr/min | Bartscher