Blender, kostkarka, mikser gastronomiczny – to urządzenia pomocne w przygotowywaniu napojów serwowanych w barze. Smak drinków i komfort pracy barmana może dodatkowo się poprawić, a to dzięki zastosowaniu akcesoriów, takich jak np. moździerz czy szczypce do lodu.  

Kolorowe słomki i palemki z pewnością wpływają na wygląd drinków. Warto jednak postawić również na dodatki ułatwiające pracę za barem. Chodzi m.in. o:
  • Shakery

Blendery gastronomiczne sprawiają, że składniki umieszczone w kielichu w ciągu kilku sekund zamieniają się w jednolitą masę. Shakery służą do łączenia składników, które nie wymagają cięcia i rozdrabniania. Warto używać ich razem z sitkiem, dzięki któremu można przecedzić składniki, które zaburzyłyby konsystencję napoju.

  • Miarki

Drinki przyrządza się według konkretnych przepisów. Ważne, aby proporcje poszczególnych składników zostały zachowane. Dozowanie jest możliwe dzięki praktycznym miarkom barmańskim.

  • Pojemniki

Organizacja pracy ma ogromne znaczenie w zawodzie barmana. Realizowanie różnorodnych i dużych zamówień przebiega sprawnie dzięki pojemnikom na lód czy dodatki do drinków. Ich obecność sprawia, że wszystko, co niezbędne, znajduje się na wyciągnięcie ręki.  

  • Dozowniki do soku

Słodki i owocowy smak wspaniale wpisuje się w różnorodne kompozycje. Ważne jednak, by ilość soku nie była ani zbyt duża, ani zbyt mała. W odmierzeniu odpowiedniej dawki pomagają dozowniki do soku.

  • Prowadnice

Przygotowując napoje dla spragnionych gości, warto mieć pod ręką odpowiednie szklanki. Sposób serwowania może zwiększyć radość płynącą z kosztowania smakowitego płynu. Dzięki prowadnicom zawieszanym nad barem właściwa szklanka zawsze znajduje się pod ręką.  

  • Maty

Czasami szklanki trzyma się bezpośrednio na blacie. Aby zapobiec ich przesuwaniu, dobrze jest przechowywać je na antypoślizgowej macie, która zapewnia stabilność i zapobiega tłuczeniu naczyń.

  • Szczypce do lodu

Nabieranie lodu i umieszczanie ich w szklance przy pomocy fachowych szczypców sprawia, że śliskie kostki nie wyślizgują się, lądując na ziemi.

  • Moździerz

Jeśli przygotowujemy napoje na bazie owoców, moździerz stanowi absolutne „must have” w barze. Ucieranie wydobywa również najlepsze właściwości z ziół, np. z mięty – nieodzownego składnika mojito oraz innych drinków.

  • Łyżeczka barmańska

Przed podaniem napoju warto upewnić się, że wszystkie składniki zostały dokładnie wymieszane i rozprowadzone. Można zrobić to przy użyciu prostego i skutecznego narzędzia, jakim jest łyżka barmańska.