Latte z puszystą pianką, delikatne cappuccino, aromatyczne americano, wyraziste espresso – różnorodność kawowego świata sprawia, że każdy miłośnik kawy może zapewnić swoim kubkom smakowym dokładnie to, czego oczekują w danej chwili. Obecność młynków i akcesoriów do kawy urozmaica również doznania zapachowe i wzrokowe.  

Niezależnie od tego, czy prowadzimy kawiarnię, czy serwujemy gościom kawę po obiedzie, warto postawić na jakość. Aby przyrządzać napój w sposób profesjonalny, wydobywając z niego najcenniejsze właściwości, warto zaopatrzyć się w:
  • Ekspres do kawy
Ważne, by wybór ekspresu do kawy stanowił odpowiedź na nasze potrzeby. Jeśli zamierzamy serwować wiele różnych rodzajów napoju, upewnijmy się, że urządzenie nam to umożliwia. Liczą się również dodatkowe funkcje, takie jak np. podgrzewanie i spienianie mleka, rozdrabnianie ziaren itd. Warto dokładnie poznać możliwości sprzętu, zanim zdecydujemy się na zakup. Należy ocenić także jego wydajność, zwłaszcza gdy kawa stanowi specjalność naszego lokalu i często ją serwujemy. Profesjonalny ekspres to znaczny wydatek, dlatego należy poważnie przemyśleć zakup.  

  • Zaparzacz
Wybór zaparzacza również powinien być podyktowanymi potrzebami, jakie posiadamy. Przykładowo, tzw. perkolator, chętnie używany np. przez Balzaca, działa dokładnie tak jak ekspres, przepuszczając przez zmielone ziarna strumień gorącej wody. Jest jednak zdecydowanie bardziej „oldschoolowy”, co z pewnością ma niemałe znaczenie, jeśli celujemy w niszę.  

Tymczasem przelewowy
zaparzacz do kawy Hendi to świetny wybór, gdy zamierzamy stworzyć miejsce utrzymane w amerykańskim stylu, gdzie klienci mogą bez ograniczeń prosić o dolewkę świeżo zaparzonej, czarnej kawy. Warto zatroszczyć się o to, by nasz lokal miał określony charakter i dzięki temu był rozpoznawalny.

  • Młynki i akcesoria do kawy
Młynkom i innym akcesoriom do kawy zawdzięczamy nie tyle sam smak napoju (choć świeżo zmielone ziarna zdecydowanie zyskują na wyrazistości), ile raczej całą oprawę, która towarzyszy jego spożywaniu. Dzbanki, filiżanki/kubki, podstawki, łyżeczki, serwetki – ważne, by jak najlepiej ze sobą współgrały i wspólnie tworzyły klimat kawiarni.  

  • Dodatki do kawy

Wśród kawoszy znajdują się zarówno miłośnicy czarnego, aromatycznego naparu bez żadnych dodatków, jak i zwolennicy urozmaiceń. Warto przygotować się na wizyty jednych i drugich. Aby zadowolić poszukiwaczy słodkości, dobrze jest umieścić w menu syropy, posypki, lody, bitą śmietanę itp.