Niewiele osób wie ani nawet nie zastanawia się nad istotą syfonu i jego pochodzeniem. Syfon wynalazek wywodzący się z Francji, z XIX wieku. Jest to butla o grubych ściankach, najczęściej wykonana ze szkła lub metalu, ze specjalnym zamknięciem. Po otwarciu syfonu ciśnienie gazu znajdującego się wewnątrz butli wypycha płyn na zewnątrz i nasyca go gazem.

W Polsce syfony stały się bardzo popularne w czasach PRL. Były wtedy obecne niemal w każdym domu. Podczas ciepłych dni na ulicach pojawiały się mobilne stoiska, na których można było zakupić szklankę czystej wody sodowej lub z dodatkiem soku.

Obecnie na rynku dostępne są specjalne syfony – mniej lub bardziej designerskie, niektóre nawiązujące swoim wyglądem do czasów PRL'u - oraz wymienne naboje, dzięki którym w restauracji i domu nie zabraknie wody gazowanej!

Rodzaje syfonów

Do przygotowania wody sodowej potrzebny jest przede wszystkim odpowiedni syfon. Na rynku dostępne są różne pojemności butli, m.in. 0,75 l oraz 1,0 l. Butle mogą być wykonane m.in. z aluminium oraz posiadać częśći robocze wykonane ze stali nierdzewnej.

Naboje

Nieodzownym elemntem syfonu są odpowiednie naboje, które sprawią, że napoje nabiorą bąbelkowej mocy. Są one wypełnione dwutlenkiem węgla (8g), który nadaje gazowanego charakteru koktajlom, sokom czy wodzie. Sama otoczka naboju wykonana jest ze stali nierdzewnej i można ją poddawać recyklingowi. Gwarancją wypełnienia naboju gazem jest ich ważenie podczas procesu produkcji.

Naboje dostępne są w zestawie z syfonami lub można je kupić osobno, w mniejszych lub większych ilościach. Pasują do wszystkich syfonów dostępnych na rynku oraz do większości modeli z czasów PRL.

Obsługa

Syfony są bardzo łatwe w obsłudze, posiadają specjalne przyciski zwalniające, po nacisku których wodę sodową bez problemu rozlejesz do szklanek.

Pamiętaj o tym, by wybrany napój wlać do wnętrza butli, umieścić nabój w przeznaczonym do tego miejscu i wstrząsnąć całość. Niektóre syfony sprzedawane są w zestawie m.in. z lejkiem i uchwytem do napełniania, co sprawia, że ich obsługa jest jeszcze łatwiejsza.

Zastosowanie

W syfonach możesz przygotować napoje o temperaturze pokojowej lub odpowiednio schłodzone, m.in. koktajle, owocowe syropy, wina lub najprostszą, sodowaną wodę.

Podczas wyboru idealnego syfonu zwróć uwagę na to czy zamierzasz używać go w swoim lokalu i włączyć wodę sodową do stałej oferty czy raczej będzie on użytkowany rzadziej, np. podczas imprez plenerowych jako atrakcja dla podniebienia. Niektóre sprzęty sprawdzą się zarówno do użytku domowego, jak i do wykorzystania w gastronomii. Jednym z tak uniwersalnych sprzętów jest syfon marki Mosa:

Czyszczenie sprzętu

Przed czyszczeniem sprzętu zwróć uwagę czy może być on myty w zmywarce, ponadto nie stosuj ostrych narzędzi do czyszczenia syfonów, by ich nie uszkodzić.

Na rynku dostępne są również syfony z butelkami PET, które po użyciu można poddawać recyklingowi.

Można powiedzieć, że syfony przeżywają obecnie swoją drugą młodość. Stają się coraz bardziej popularne i docenianie przez młode pokolenia. Ponadto, napoje sodowane świetnie sprawdzą się m.in. podczas pikników, imprez plenerowych oraz imprez okolicznościowych. Będą one ciekawą atrakcją oraz skutecznie ugaszą pragnienie gości.