Makaron kojarzy się przede wszystkim z włoską kuchnią – pełną aromatu, niepowtarzalnego charakteru i… słońca. Może jednak stanowić podstawę przepisów na potrawy pochodzące z innych części świata. Dotychczas powstało ok. 300 odmian makaronu. Nie możemy narzekać na brak inspiracji kulinarnych. 

Samodzielnie przygotowany makaron – palce lizać!

Półki w hurtowniach i sklepach spożywczych uginają się pod ciężarem paczek wypełnionych różnymi rodzajami makaronu. Mimo to warto zrezygnować z drogi na skróty i przygotowywać mączne kluseczki we własnym zakresie. To zdrowe rozwiązanie, które może stać się zarazem znakiem rozpoznawczym naszego lokalu. Goście chętnie sięgają po smakołyki, które od podstaw przygotowuje się w restauracyjnej kuchni. 


Jedne są bardziej skomplikowane, inne natomiast cechują się prostotą i lekkością – dania z makaronem to zróżnicowana grupa potraw pieszczących podniebienie najbardziej wymagających smakoszy. W menu warto postawić na pozycje, takie jak np.: 
  • Spaghetti
Pomodoro, carbonara, napoli, bolognese – spaghetti występuje w wielu zróżnicowanych odmianach. Tym, co łączy różne sosy jest długi makaron, zgrabnie nawijany na widelec. To znakomita propozycja zarówno na szybki obiad, jak i na romantyczną kolację, okraszoną jedną… lub kilkoma lampkami wina. 

  • Lasagne
Mięsno-makaronowa, warstwowa zapiekanka, przekładana sosem beszamelowym, to również domena kuchni włoskiej. Makaron występujący w formie długich płatów w kształcie prostokątów z pewnością dodaje daniu niepowtarzalnego uroku. 
  • Gnocchi
Włoskie kluseczki często występują w wersji ziemniaczanej. Można jednak przygotowywać je również z warzyw czy mąki. „Wariant makaronowy” świetnie smakuje np. ze świeżą oliwą i parmezanem. Istnieje znacznie więcej sposobów serwowania gnocchi. Wiele zależy tutaj od fantazji kucharza.  

  • Pappardelle 
Makaron Pappardelle to podłużne, dość szerokie wstążeczki, które znakomicie komponują się z różnymi składnikami. Można podawać je np. z szynką parmeńską i włoskim serem. Świetnie smakuje także wersja z kurczakiem, ziołami i dodatkiem gorgonzoli. 

  • Pesto
Nieco grubsze makarony znakomicie komponują się z oliwą. Jeśli dodamy do niej świeżą, pachnącą bazylię, posiekane orzechy i kilka innych przypraw, otrzymamy proste i pożywne danie, które przygotowuje się w rekordowo krótkim czasie i przy minimalnym wysiłku. 
  • Zupa tajska z makaronem ryżowym
W poszukiwaniu inspiracji warto wybrać się daleko poza Europę, np. na Daleki Wschód, gdzie serwuje się zupę tajską. Jej imbirowo-kokosowy, wyrazisty smak idealnie komponuje się z łagodnym posmakiem makaronu ryżowego.  

Dania z makaronem świetnie smakują zarówno w porze obiadu, jak i kolacji. Są pożywne, różnorodne i mogą z powodzeniem „przenosić” naszych gości do różnych zakątków świata. Warto wprowadzić je do karty.