Trudno sobie kawiarnię, gdzie oprócz wspaniałego i różnorodnego wyboru słodkości nie można by się było napić naprawdę dobrej kawy. Do przygotowania takowej niezbędny jest na pewno dobry ekspres. Jego wielkość i funkcjonalność powinna być zależna od tego, jak duży jest lokal i czy kawa gra w nim pierwsze, czy może drugie skrzypce.

Jaki powinien być ekspres do dużej kawiarni?

W czym tkwi sukces niektórych kawiarni? Na pewno w tym, że można tam zjeść pyszne ciasta i inne słodkości i napić się kawy, której doskonały smak i jakość przygotowania są powtarzalne. To właśnie po to, by ową powtarzalność móc zagwarantować, należy zainwestować w zakup profesjonalnego ekspresu do kawy. Musi to być naprawdę wyselekcjonowany sprzęt, gdyż modele przeznaczone do użytku domowego nie są przygotowane do serwowania takiej ilości filiżanek. Sprzęty do kawiarni muszą być również niezawodne – trudno sobie wyobrazić, by w miejscu, gdzie kawa jest jednym z głównych elementów przyciągających klientów mogłyby występować kłopoty z jej dostępnością. Stabilność pracy i wydajność to kolejne argumenty przemawiające za tym, aby to właśnie nowoczesna i dostosowana do intensywnego użytku kawiarka stanęła na barze w kawiarni.

Na pewno nie bez znaczenia jest również wygląd ekspresu. Szlachetne materiały, eleganckie detale i styl dostosowany do charakteru kawiarni są czymś, na co nie tylko stali bywalcy z pewnością zwrócą uwagę. Zawsze wspaniałe wrażenie robią ekspresy do kawy utrzymane w stylu retro – z drewnianymi uchwytami, obudową w kolorze miedzi lub kremowej bieli i okrągłymi obudowami wskaźników ciśnienia, temperatury etc.

Jeśli chodzi o rozmiar takich ekspresów, to w przypadku ekspresów ciśnieniowych przeznaczonych do większej kawiarni rekomenduje się wybór modeli przynajmniej dwugrupowych. Oczywiście im większy jest ruch i im więcej kawy przygotowuje się w danym lokalu, tym większy powinien być ekspres. Z kolei do niewielkich cukierni, w których kawa jest tylko dodatkiem, można spokojnie zdecydować się na mniejszy sprzęt, albo wybrać alternatywę w postaci ekspresów przelewowych lub innego typu zaparzaczy.

Ekspresy do kawy - nasze rekomendacje

Wśród profesjonalnych ekspresów dostępnych w ofercie gastroprofit.pl na wyróżnienie zasługują m.in. modele marek Crem i Quality Espresso. 2-grupowy ekspres Crem EX3 to bardzo nowoczesny sprzęt, zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i dostępne funkcjonalności. Można w nim ustawić temperaturę inną dla kaw z każdej grupy i skorzystać z opcji wstępnego zaparzania pre-infusion. Jego wydajność to imponujące 480 porcji espresso/h (w przybliżeniu). Pracuje relatywnie cicho i jest dopracowany pod każdym względem.

Wśród propozycji od Quality Espresso warto wspomnieć o 2-grupowym ekspresie do kawy Visacrem. Jest on dostępny w kilku kolorach (białym, czerwonym, czarnym i srebrnym) i przekonuje do siebie zarówno świetnym designem, jak i możliwościami. Wśród ciekawszych opcji i funkcji można wymienić choćby: multifunkcjonalny wyświetlacz: czytelny 3,5" ekran kontroli parametrów urządzenia, licznik wydanych porcji, szybki dostęp do wszystkich danych, archiwum parametrów pracy, wybór spośród 12 języków oraz port USB do transferu parametrów, oprogramowania lub własnej personalizacji np. logo.