Food Trucki na stałe wpisały się w wielkomiejski krajobraz. Zawrotna kariera samochodów, w których można kupić dobre, przygotowywane na świeżo jedzenie, jest składową szerszego nurtu. Kultura jedzenia poza domem w Polsce rozwija się z roku na rok, a nowe, ciekawe miejsca z dobrym jedzeniem stają się coraz silniejszą konkurencją dla klubów czy pubów. Food Trucki oferują pyszne, szybkie potrawy, a ich oferta jest tak różnorodna, że każdy, absolutnie każdy może znaleźć tam coś, co zadowoli jego kubki smakowe.

 

Food Truck – czego nie może w nim zabraknąć?

Rodzaj i ilość sprzętu, w jaki trzeba wyposażyć food trucka, jest wprost zależna od specyfiki potraw w nich podawanych. Zupełnie inaczej będzie wyglądało zaplecze food trucka, w którym serwuje się burgery, a inaczej takiego, gdzie królują słodkości czy potrawy kuchni azjatyckiej bądź meksykańskiej. Przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru potrzebnych urządzeń i akcesoriów, trzeba zatem dokładnie przemyśleć menu, starając się pozostawić sobie margines na delikatne modyfikacje.

 

Czego absolutnie nie może zabraknąć w food trucku?

Świeżość składników jest absolutną koniecznością w pracy w food truckach, a ponieważ sezon najbardziej wytężonej pracy tych knajpek na kółkach przypada na ciepłe letnie miesiące, wyposażenie ich w odpowiednią lodówkę jest nieodzowne. Nie tylko mięso, warzywa, nabiał czy owoce morza wymagają odpowiednich warunków temperaturowych, by zachować świeżość i smak. Również serwowane w zestawie z potrawami napoje muszą mieć optymalną temperaturę, aby cały posiłek był wspaniałym smakowym doświadczeniem. Warto zatem zainwestować również w chłodziarkę do napojów. Jej rozmiar jest zależy od tego, jak dużo przestrzeni w kuchni można na nią wygospodarować.

 

szafa chłodnicza
lodówka do wina

szafa chłodnicza

 

Płyty grillowe i kuchnie gazowe do food trucka

O ile w foodtruckowym menu nie królują lody, to konieczne jest zakupienie sprzętu, na którym będzie można przygotowywać potrawy na ciepło. Bardzo uniwersalnym sprzętem są płyty grillowe, na których można przyrządzić idealnego burgera, zgrillować warzywa, zezłocić boczek, usmażyć jajka czy zrobić szybki stir fry. Można także usmażyć na nich puchate pancake’i albo podgrzać bułki bądź tortille, do których potem włożymy smakowitą zawartość. Wielu kucharzy decyduje się także na zakup niewielkiej nawet kuchni gazowej. Podgrzewanie i gotowanie potraw na żywym ogniu jest dla wielu chefów ulubiona i najbardziej sprawdzona metodą. Przydadzą się one w foodtruckach oferujących np. zawiesiste potrawki, gulasze, curry, zupy i inne potrawy typu eintopf.

 

płyta grilowa

Frytownice

Frytownica – wbrew nazwie – nie służy tylko i wyłącznie do przygotowywania frytek. Daje o wiele więcej możliwości i gwarantuje krótki czas przygotowania jedzenia, co dla właścicieli food trucków i ich klientów ma przecież ogromne znaczenie. We frytownicy można przyrządzić owoce morza w tempurze, placuszki, mięso, potrawy warzywne a nawet desery.

frytownica

frytownica

 

Dobrze wyposażony food truck to połowa sukcesu. Należy zadbać o sprzęty gastronomiczne wysokiej jakości, które zdecydowanie ułatwią jego prowadzenie.