Smakowite, nieskomplikowane, a przy odrobinie wysiłku i dobrych chęci… zdrowe - hot-dogi przywędrowały do nas zza oceanu i z zajmują ważne miejsce w gastronomii. Choć uchodzą za fast food, od czasu do czasu warto pozwolić sobie na chwilę zapomnienia, zwłaszcza gdy przyrządzamy hot-dogi z pomysłem, wykorzystując dobrej jakości wędliny i pieczywo oraz warzywa.

Podgrzana bułka z gorącą parówką skąpaną w aromatycznych sosach – to najkrótszy, a zarazem chyba najwierniejszy opis hot-doga. Warto jednak podejść nieco bardziej kreatywnie do przyrządzania tego przysmaku i przygotować go w nieco mniej sztampowych odsłonach:
  • Hot-dog wegański
Czerwona soczewica, kapusta, jarmuż, komosa ryżowa – to przykładowe składniki wegańskich hot-dogów. Opcja vege to zdrowsza alternatywa dla tłustej parówki. Ważne jednak, by pozwolić klientom wybrać rozwiązanie, które wydaje im się najatrakcyjniejsze.
  • Hot-dog z cukinii
Jeśli serwujemy w naszej restauracji nieco zdrowsze posiłki, możemy zastąpić bułkę… wydrążoną cukinią, w której umieścimy dobrej jakości wędlinę oraz inne dodatki. Taki hot-dog potrzebuje jednak nieco dłuższej obróbki termicznej, dlatego warto przyrządzać go w piekarniku.  
  • Hot-dog po szwedzku
Szwedzkie hot-dogi serwuje się nie bułce, ale w płaskim placku, np. w tortilli. Dodaje się do nich puree ziemniaczane, parówki, sałatkę krewetkową, parówki, sałatę oraz sosy, najlepiej keczup i musztardę.
  • Hot-dog po śląsku
Śląskie hot-dogi składają się z grillowanej kiełbaski, czerwonej kapusty, cebuli oraz bardzo ostrej, aromatycznej musztardy. Bułkę również się grilluje, dzięki czemu staje się ona gorąca, chrupiąca na zewnątrz i miąższysta w środku. 

Gratka dla miłośników klasyki

Niezależnie od tego, czy przygotowujemy „gorącego psa” w wersji tradycyjnej, czy sięgamy po nieco mniej standardowe rozwiązania, ważne, byśmy mieli na podorędziu kilka przydatnych sprzętów. Warto wyposażyć lokal np. w urządzenie do hot-dogów. Na rynku dostępne są modele, przy pomocy których można zagrzać zarówno bułki, jak i kiełbaski.

Jeśli do grzania pieczywa używamy opiekacza, dobrze jest sięgnąć po grill lub podgrzewacz rolkowy do parówek. Korzystając z takiego urządzenia, możemy przez dłuższy czas utrzymywać wędlinę w odpowiedniej temperaturze, pozwalając jej jednocześnie wydzielać smakowitą woń. Warto zwracać uwagę przede wszystkim na propozycje znanych i wiarygodnych producentów. Podgrzewacz HENDI może okazać się słusznym wyborem.

Wśród elementów wyposażenia stanowiska do przygotowania hot-dogów powinien znaleźć się również stojak z miejscem na sosy. Dzięki niemu w prosty sposób zaserwujemy klientowi smakołyk, na który czeka.