Podłużna, delikatnie przypieczona bułka, warstwa roztopionego żółtego sera oraz dodatki w postaci pieczarek, a także przypraw i sosów – zapiekanka to szybka i niewątpliwie smaczna przekąska, na którą warto pozwolić sobie od czasu do czasu. Ważne jednak, by przysmak był chrupiący i apetyczny.

Wybierając
sprzęt do gastronomii, w której serwujemy dania, takie jak pizza czy zapiekanki, warto postawić na jakość i funkcjonalność. Sekret idealnej zapiekanki tkwi w szczegółach, takich jak:
  • Chrupiąca skórka

Piec do zapiekanek, często nazywany także opiekaczem, to narzędzie, dzięki któremu można w ciągu kilku minut uzyskać efekt idealnej chrupkości. Warto jednak kontrolować czas, aby bułka była wciąż miękka i delikatna także w środku. W przeciwnym razie całość może okazać się sucha i nieapetyczna.

  • Delikatne i gorące wnętrze

Piece gastronomiczne, opiekacze itp. umożliwiają uzyskanie efektu miękkiego i gorącego środka. Wnętrze bułki pokryte warstwą sera i dodatków powinno rozpływać się w ustach. Uzyskanie pożądanych rezultatów jest możliwe m.in. dzięki zastosowaniu odpowiedniego pieczywa. Ważne, by nie zawierało konserwantów i było stworzone z wysokiej jakości mąki pszennej. Należy kontrolować też czas, jaki danie spędza w opiekaczu czy piecu – tak, by nie był ani zbyt krótki, ani zbyt długi.  

  • Przemyślane dodatki

O smaku zapiekanki decyduje nie tylko sprzęt, choć oczywiście ma on niebagatelne znaczenie. Liczy się również jakość składników. Jeśli są świeże i pochodzą z dobrego źródła, z pewnością spełnią oczekiwania entuzjastów smakołyku o chrupiącej skórce i miękkim środku. Sekret zapiekanki tkwi m.in. w serze. Ważne, by był pachnący i roztopiony, spajając pozostałe ingrediencje w jedno. Trudno wyobrazić sobie zapiekankę bez wilgotnych i smakowitych pieczarek, które nadają charakterystyczny smak i wyrazisty aromat.  

  • Sosy i przyprawy

Aby zapiekanka miała wyrazisty smak, warto dodać do niej pieprz i słodką paprykę w proszku. Prosta potrawa zyskuje dodatkowe walory smakowe, gdy poleje się ją oliwą lub innymi sosami, najlepiej przygotowanymi samodzielnie, według własnej receptury. Keczup, musztarda oraz inne sosy mogą stanowić specjalność lokalu, w którym można zjeść nie tylko szybko, ale przede wszystkim smacznie.   


Zapiekanka to bardzo proste danie, jednak warto nieco je urozmaicić, np. umieszczając w menu sezonowe dodatki lub samodzielnie wypiekając przepyszne, aromatyczne bułki, które mają szansę stać się specjałem lokalu i jego znakiem rozpoznawczym. Dzięki odpowiedniemu
sprzętowi do gastronomii, np. piecom, robotom kuchennym itp., okaże się to znacznie mniej czasochłonne niż mogłoby się wydawać.