Gorąco buchające z parujących garnków i nagrzanych urządzeń kuchennych zdecydowanie utrudnia pracę. Aby podnieść komfort pracy kucharza, nad konkretnymi sprzętami montuje się okap, który nie tylko wyciąga gorące powietrze, ale również pochłania intensywne zapachy przyrządzanych potraw. Warto poświęcić czas na wybór urządzenia najlepiej dostosowanego do charakterystyki konkretnego pomieszczenia i potrzeb przyszłych użytkowników.

Okapy kuchenne ze stali nierdzewnej – rodzaje

Okapy dzielą się na przyścienne i centralne. Okapy przyścienne montuje się bezpośrednio na ścianie, a centrale (wyspowe) – na suficie. Można podłączać je do systemu wentylacji w budynku, lub w przypadku dużych lokali, lub obiektów o nietypowych parametrach technicznych do dedykowanej wentylacji np. z turbiną umieszczoną na dachu budynku. Zarówno okapy przyścienne, jak i centralne występują w trzech kształtach:

  • skośnym
  • skrzyniowym
  • trapezowym

Jak działa okap?

Okap zamontowany np. nad kuchenką pochłania powietrze, które jest przepuszczane przez filtry przeciwtłuszczowe. Dzięki temu gorące powietrze jest usuwane na zewnątrz, a tłuszcz zostaje zatrzymany w tak zwanych łapaczach tłuszczu, które mogą zostać zdemontowane i umyte np. w zmywarce gastronomicznej.

To rozwiązanie wpływa w znaczący sposób na poprawę komfortu pracy personelu, minimalizowane jest ryzyko uszkodzenia urządzeń gastronomicznych, które mogą zostać zniszczone zarówno przez zbyt wysoką temperaturę jak i zatłuszczenie

Okapy są odporne na wysokie temperatury i wilgoć panujące w kuchni gastronomicznej, dlatego trudne warunki panujące w kuchni nie zagrażają ich konstrukcji.

Idealny okap – jak wybrać?

Wybór właściwego urządzenia to gwarancja satysfakcji. Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji, to np.:

  • Wymiary i układ pomieszczenia

Okap może być zamontowany na ścianie lub na suficie – w zależności od tego, nad jakim urządzeniem ma się znaleźć. Modele sufitowe doskonale sprawdzają się np. nad wyspą. W naszej firmie zostaniesz obsłużony kompleksowo. Pomożemy Ci wybrać okap, który znakomicie sprawdzi się w warunkach lokalowych, jakimi dysponujesz.

  • Wydajność wentylatora

Najważniejszą rolą okapu kuchennego jest pochłanianie gorącego powietrza, zapachów oraz oparów tłuszczu, spalenizny itd. Jeśli wentylator nie jest wydajny, urządzenie p nie spełni swojej funkcji. Warto zorientować, jakie są wymagania techniczne lokalu przed wyborem odpowiedniego wentylatora do okapu gastronomicznego.

  • Poziom głośności

Duże znaczenie ma również to, czy urządzenie pracuje cicho, czy głośno. Jeśli poziom decybeli jest zbyt wysoki, samopoczucie osób przebywających w pobliżu, może ulegać wyraźnemu pogorszeniu.

  • Producent

Istotnym czynnikiem, który warto uwzględniać, wybierając elementy wyposażenia kuchni, jest marka. Dobrze jest stawiać na producentów, którzy dbają o klientów i oferują najwyższą jakość. Marki, na które warto zwrócić uwagę, to m.in. Polgast i Stalgast.

Jeśli poszukujesz odpowiedniego okapu nierdzewnego do kuchni w restauracji, barze, fastfoodzie czy innym obiekcie zbiorowego żywienia, zwróć się o pomoc do profesjonalistów z GASTROPROFIT. Wieloletnie doświadczenie i współpraca z najlepszymi podwykonawcami zapewniają kompleksową obsługę na najwyższym poziomie oraz pełne zadowolenie z zaproponowanych rozwiązań.