Aromatyczne śniadanie, słodka przekąska, pyszny deser – naleśniki i gofry warto jeść o różnych porach dnia, z rozmaitymi dodatkami. Przyrządza się je w tradycyjny, słodki i kaloryczny sposób, ale również dietetycznie, na słono itd., w zależności od upodobań kulinarnych.  

Choć można zrobić naleśniki, dysponując zaledwie podstawowym wyposażeniem kuchennym, warto zgromadzić solidniejsze zaplecze sprzętowe. Przygotowywanie frykasów jest znacznie prostsze i przyjemniejsze, gdy posiadamy przydatny sprzęt, taki jak np.:  
  • Waga gastronomiczna
Naleśniki lub gofry mogą występować w charakterze specialité de la maison, znaku rozpoznawczego Twojego lokalu. Warto opracować wyjątkową recepturę i za każdym razem korzystać z jednego przepisu na ciasto. W takiej sytuacji ilość składników powinna być precyzyjnie odmierzona. Można odmierzać ingrediencje przy użyciu wagi gastronomicznej.   
  • Patelnia do naleśników
Jeśli posiadasz specjalną płytką patelnię do naleśników, smażenie będzie przebiegać szybko, sprawnie i w pełni fachowo, a także przy użyciu stosunkowo niewielkiej ilości tłuszczu.

  • Naleśnikarka elektryczna / gazowa
Jeszcze wydajniejszym i bardziej profesjonalnym narzędziem jest naleśnikarka – elektryczna lub gazowa. Powierzchnia płyty grzewczej zwykle okazuje się na tyle duża, że możesz smażyć na niej naleśniki o sporej średnicy (np. 40 cm). Elektryczna naleśnikarka Hendi P32476 – to jeden z modeli, które warto wziąć pod uwagę, podejmując decyzję o zakupie.

  • Szpatuła do naleśników
Ważne, by po wylaniu ciasta na nagrzaną płytę szybko i dokładnie rozprowadzić je po całej powierzchni. Robi się to przy użyciu drewnianej szpatuły. Do niektórych modeli naleśnikarek dołączane są również inne akcesoria, takie jak np. chochla do nalewania ciasta czy pędzelek do rozsmarowywania tłuszczu na płycie.

  • Gofrownica elektryczna
Aby przyrządzić aromatyczne gofry o idealnym kształcie, trzeba dysponować gofrownicą elektryczną. Urządzenia wykorzystywane w profesjonalnej gastronomii powinny być nie tylko wydajne, ale również funkcjonalne – m.in. za sprawą regulowanych nóżek lub wyjmowanej rynienki, do której spływają pozostałości ciasta.

  • Syfony do bitej śmietany
Zarówno naleśniki, jak i gofry, podawane na deser, znakomicie smakują z bitą śmietaną. Aby stworzyć puszystą i lekką piankę, trzeba posiadać syfon z nabojami N2O. Wybór urządzeń tego typu jest olbrzymi. Ważne, by wybrać model, który najlepiej spełnia nasze oczekiwania i cechuje się dużą wydajnością.