Dobrze przygotowane zaplecze w kuchni restauracyjnej pozwala na szybkie i sprawne działanie całego zespołu pracowników. Do ważniejszych elementów każdej kuchni w lokalu gastronomicznym należy specjalny stół. Nie może to być taki sam model, jaki powszechnie znajduje się w domach. Tutaj potrzebny jest mebel do zadań specjalnych. Podpowiadamy, jaki stół gastronomiczny wybrać.

Stoły przyścienne z półką

Stoły przyścienne z półką to bardzo funkcjonalne wyposażenie. Na dole mebla znajduje się specjalna półka, która pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni roboczej. Podczas pracy można tam położyć najpotrzebniejsze składniki spożywcze lub urządzenia AGD. Cały mebel powinien być wykonany ze stali nierdzewnej. Jest to materiał bardzo prosty w utrzymaniu czystości i odporny na uszkodzenia mechaniczne. W solidnych konstrukcjach często stosuje się dodatkowe zabezpieczenie blatu w postaci drewnianego wzmocnienia. Przy zakupie konkretnego modelu warto sprawdzić, czy posiada regulację wysokości nóżek. W ten sposób można z łatwością ustawić mebel nawet na nierównej powierzchni.
Skręcany stół przyścienny z półką 150x70x85+10 cm | YATO

Samodzielne blaty

Czasami potrzebny jest tylko blat ze stali nierdzewnej. Dostępne są różne rozmiary produktów. Takie elementy można zamontować w dowolnym miejscu tak, by usprawnić pracę kucharzy. Taki mebel powinien być odporny na kwasy i środki chemiczne, które często są stosowane w celu zachowania czystości.
Blat nierdzewny z przetłoczeniem 260x60 | POLGAST

Stoły z otworem na odpadki

Na szczególną uwagę zasługują stoły nierdzewne z otworem na odpadki. Najczęściej firmy wykonują specjalne dziury w różnych rozmiarach na życzenie klientów. Taki mebel pozwala na szybkie i sprawne przyrządzanie potrwa oraz regularne oddzielanie żywności od elementów, które nie będą używane w konkretnych potrawach. W ten sposób można w maksymalny sposób zachować higienę i porządek podczas gotowania. W tym wypadku blaty również posiadają wzmocnienie i stabilną, bardzo wytrzymałą konstrukcję.
Stół nierdzewny z otworem na odpadki 130x60x85 | POLGAST

Stoły z szafkami

Restauracyjna kuchnia to przestrzeń, która musi być przede wszystkim funkcjonalna. Dlatego coraz więcej restauratorów decyzuje się na zakup stołu z szafką, który pozwala na przechowywanie różnych elementów wyposażenia, np. garnków, sprzętów AGD. W ten sposób można bardzo łatwo zmagazynować to, co w danym momencie nie jest potrzebne i mogłoby przeszkadzać w pracy.
Stół nierdzewny z szafką + 3 szuflady 180x60x85 | POLGAST

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stołu do lokalu gastronomicznego?

Szukając stołu gastronomicznego, należy przede wszystkim sprawdzić, czy konkretny model posiada atesty i został dopuszczony do kontaktu z żywnością. Jest to jeden z podstawowych wymogów Sanepidu. Dlatego najlepszym materiałem jest stal nierdzewna, która jest wytrzymała i nie wchodzi w reakcje chemiczne z żadnymi substancjami, czy to pochodzenia spożywczego czy chemicznego. Warto zdecydować się na zakup mebla z dodatkowymi półkami lub szafkami. Dzięki nim udaje się uporządkować całą przestrzeń w kuchni, co znacznie ułatwia pracę oraz poszukiwania konkretnego urządzenia, potrzebnego w danym momencie. Oczywiście trzeba także dobrać rozmiar do posiadanej przestrzeni. Wiele firm proponuje ciekawe rozwiązania technologiczne, dlatego wyposażenie kuchni restauracyjnej w dzisiejszych czasach jest coraz łatwiejsze.