Dobra, aromatyczna i świetnie przyrządzona kawa to produkt, który jest w stanie przyciągnąć do lokalu gastronomicznego naprawdę wielu klientów. Aby taką przygotować, potrzebne są nie tylko świetnej jakości ziarna i mieszanki oraz doświadczony barista, ale też odpowiedni sprzęt i akcesoria.

 

Profesjonalne ekspresy do kawy

Bez dobrego, wydajnego i łatwego w obsłudze ekspresu do kawy nie może istnieć żadna kawiarnia, cukiernia czy innego rodzaju lokal, w którym serwuje się gościom ten aromatyczny napój. Ważne, aby był on wykonany z solidnych materiałów, był łatwy w czyszczeniu i pozwalał na szybkie przygotowanie kilku filiżanek kawy jednocześnie. Dobrze jest też, jeśli posiada specjalne dysze do spieniania mleka, choć nie jest to konieczność, gdyż na rynku dostępne są także osobne akcesoria, przeznaczone do podgrzewania mleka, z których wykorzystaniem można zrobić pyszną, mleczną piankę, idealną do takich kaw jak latte, macchiato czy cappuccino.

Szlachetne surowce nie tylko pozwalają zapewnić ekspresom długa żywotność, ale też powodują, że ekspres można bez trudu utrzymać w czystości i na dłużej zachowuje on swój elegancki wygląd, a to przecież nie jest bez znaczenia, gdy prowadzi się stylowy lokal gastronomiczny, w którym goście chcą miło spędzać czas. Bardziej nowoczesne ekspresy można dodatkowo zaprogramować, aby smak i jakość kawy były powtarzalne.

 

ekspres do kawy
ekspres do kawy

 

Dodatkowym atutem jest dotykowy panel i podświetlana klawiatura – są to duże ułatwienia szczególnie dla tych osób z obsługi kawiarni, które nie mają dużego doświadczenia w przygotowaniu kawy. Pozwalają one często na zaparzenie wybranego rodzaju kawy przy użyciu jednego przycisku. Funkcja automatycznego czyszczenia także jest szczególnie przydatna i pożądana w ekspresach wykorzystywanych w dużych kawiarniach, w których nie zawsze jest czas, by wykonywać tę skądinąd konieczną czynność samodzielnie.

 

ekspres automatyczny
ekspres grupowy

 

Przydatne akcesoria do kawy

Nie w każdym lokalu gastronomicznym, w którym serwuje się kawę, istnieje potrzeba zakupienia dużego, profesjonalnego ekspresu. W mniejszych kawiarniach lub knajpkach typu bistro w zupełności wystarczy mniejszy ekspres, który można też zastąpić ręcznymi zaparzaczami, takimi jak Chemex, AeroPress, French Press, Drip czy Cold brew. Niesłabnącą popularnością cieszą się także kawa po turecku oraz taka przygotowywana w tradycyjnej kawiarce, którą stawia się bezpośrednio na ogniu.

 

Do przygotowania tych i innych napojów z kawą w roli głównej przydadzą się z pewnością młynki do mielenia kawy oraz ubijacze do kawy, jak również spieniacze do mleka, o których mowa była już wcześniej. W kawiarniach, stołówkach i kafeteriach, gdzie goście mają możliwość samodzielnego nalewania sobie kawy, sprawdzić mogą się także podgrzewacze do dzbanków, dzięki którym zaparzony napój zachowuje pożądaną temperaturę przez dłuższy czas, nie tracąc przy tym smaku i aromatu.

młynek do mielenia kawy
podgrzewacz

spieniacz do mleka