Zapewnienie odpowiedniej temperatury posiłków to jedno z ważniejszych zadań w każdej restauracji. Prowadząc lokal gastronomiczny, warto zakupić specjalne lampy grzewcze. Urządzenia tego typu działają na podczerwień i świetnie radzą sobie z różnymi potrawami. Jaką lampę grzewczą wybrać, aby spełniała wszystkie wymagania?

Czym są lampy grzewcze?

Profesjonalne lampy grzewcze emitują wysokie promieniowanie cieplne i to właśnie ono odpowiada za zapewnienie potrawom odpowiedniej temperatury. Można je stosować w firmach cateringowych, lokalach gastronomicznych z ogródkami, hotelach, stołówkach czy w miejsca, gdzie zorganizowano bufet. Do najpopularniejszych producentów tego typu urządzeń należą cenione wśród restauratorów firmy Stalgast oraz Hendi. Są to modele, który wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami.

Lampy grzewcze wiszące

Poszczególne sprzęty różnią się między sobą sposobem montażu. W ofercie firmy Hendi dostępne są między innymi modele wiszące w różnych kolorach. Lampa grzewcza wisząca najczęściej wyposażona jest w specjalny regulowany przewód pozwalający na odpowiednie ułożenie urządzenia w stosunku do potraw. W ten sposób można ustawić temperaturę, jaka w danym przypadku będzie najlepsza. Warto zwrócić uwagę, czy żarówka w konkretnym modelu jest odporna na stłuczenia.

Lampa grzewcza wisząca | miedziany | HENDI

Lampy z różną liczbą grzałek

Dużą popularnością cieszą się lampy grzewcze Stalgast z kilkoma elementami grzewczymi. Mają one większy zasięg, dzięki czemu sprawdzą się w przypadku większych stołów szwedzkich. Decydując się na zakup konkretnego sprzętu, warto zwrócić uwagę na jego moc. Najczęściej lampy oferują szeroki zakres: od 250 W do 500 W. Oczywiście im większa moc, tym lepiej działa urządzenie. Regulacja wysokości pozwala tak ustawić lampy, by nie wysuszały potraw.

Lampa grzewcza do żywności 500 W | STALGAST

Lampy podwieszane

Nie w każdym miejscu można zainstalować lampy na długich przewodach. Producenci pomyśleli również o innym kształcie przedmiotów, np. lampach podwieszanych o szerokim zasięgu. Urządzenia tego typu są łatwe w montażu i nie zajmują dużo miejsca. Nie można także zapominać, że wszystkie modele wyróżniają się ciekawym designem.

Lampa grzewcza podwieszana | zasięg 17 m2 | STALGAST

Lampy stojące do ogródków

W sezonie letnim wielu lokali otwiera ogródki, gdzie goście mogą cieszyć się piękną pogodą. W restauracjach serwujących potrawy na wolnym powietrzu również należy zadbać o temperaturę potraw. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się modele stojące z żarówkami typu LED. Urządzenia te sprawdzają się podczas przyjęć, pikników czy nawet wesel na wolnym powietrzu. Są lekkie i nie zajmują zbyt dużo miejsca w samochodach, dlatego bardzo często korzystają z nich także firmy cateringowe.

Lampa grzewcza z oświetleniem LED, H 1800 mm, P 1.5 kW | STALGAST

Lampy grzewcze powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur. Odpowiednia konstrukcja urządzeń pozwala na instalację praktycznie w każdym miejscu. Dzięki temu udaje się zorganizować szwedzki stół w wielu miejscach niezależnie od zaplecza technicznego. Do niektórych lamp można także zastosować specjalne pokrowce zabezpieczające z folii PEVA.