Schludna, a przy tym komfortowa i praktyczna – taka powinna być odzież gastronomiczna. Uniform pracownika restauracji to istotny element składający się na wizerunek lokalu, dlatego warto poświęcić tej kwestii sporo uwagi. Czym kierować się przy wyborze odzieży gastronomicznej dla kelnerów, kucharzy?

Jak wybrać odpowiedni strój dla kelnerów?

Kadra kelnerska to poniekąd wizytówka naszej firmy – zazwyczaj są to pierwsze osoby, z którymi mają styczność klienci zaraz po wejściu do lokalu. Warto zadbać o to, by byli to ludzie kulturalni i komunikatywni. Na nic jednak zda się ich kompetencja, jeśli będą zniechęcali do siebie niechlujnym strojem. Jak zatem odpowiednio wybrać ubranie pracownicze dla kelnera? Po pierwsze, strój musi być przede wszystkim zgodny z normami i przepisami BHP. To ważne, ponieważ pracownicy mają styczność z żywnością. Kolejnym punktem jest określenie charakteru lokalu i dopasowanie do niego wyglądu strojów. W restauracji eleganckiej dobrym wyjściem jest biała koszula skomponowana z klasyczną muszką. W lokalach, w których panuje luźniejsza atmosfera, w zupełności wystarczy zwykła koszulka polo. Dół stroju powinna stanowić spódnica lub spodnie w jednolitym kolorze. Dopełnieniem całości jest zapaska wiązana w talii. Dobrze, aby miała ona przestronne kieszenie, by kelner zawsze miał przy sobie to, czego potrzebuje do obsługi gości. Niezależnie od charakteru lokalu należy pamiętać, że stroje kelnerskie muszą być wygodne i dobrze skrojone. Warto zadbać również o to, by były jednolite dla wszystkich pracowników.

Stroje dla kucharzy – kryteria wyboru

Podstawowe elementy stroju kucharskiego to: bluza kucharska, fartuch, czapka, spodnie oraz buty z antypoślizgową podeszwą. Odzież gastronomiczna dla kucharza powinna być komfortowa i spełniać normy BHP. Najczęściej jest utrzymana w odcieniach bieli, ale na rynku pojawiają się również nowoczesne kroje odważniejszych kolorach. Tak jak w przypadku stroju dla kelnera, wygląd odzieży kucharskiej jest w dużej mierze zależny od charakteru lokalu.

O czym pamiętać, wybierając odzież gastronomiczną?

Jeśli czeka Cię zakup strojów dla pracowników restauracji – pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:
  • Wytrzymałość – odzież gastronomiczna często jest wykorzystywana przy pracy w dość trudnych i specyficznych warunkach. Ogień, wysoka temperatura czy woda nie powinny jej szkodzić. To ważne również ze względu na bezpieczeństwo pracownika.
  • Łatwość pielęgnacji – to istotna kwestia, szczególnie w stroju kelnerów. Wyczyszczenie zabrudzonej zapaski nie powinno sprawiać kłopotu. Ważne, by zajmowało niewiele czasu.
  • Wygoda i jakość materiału – odzież gastronomiczna powinna być komfortowa dla pracowników. Nie może krępować i ograniczać ich ruchów. Ważna jest dobra jakość tkaniny oraz to, czy jest oddychająca, tzn. czy przepuszcza powietrze.
  • Personalizacja – w dobrym guście są ubrania dla pracowników zawierające logo lub nazwę firmy, co podkreśla jej profesjonalizm. 
Duży wybór odzieży gastronomicznej znajdziesz w naszym sklepie https://gastroprofit.pl. Posiadamy bogatą ofertę strojów dla pracowników restauracji i barów. Nasze ubrania są wykonane z dobrego materiału oraz zachwycają nowoczesnym designem.