Letni sezon to czas, kiedy otwierane są ogródki restauracyjne. Aby goście czuli się w nich dobrze, należy zapewnić im maksymalny komfort. Oczywiście nie można zapomnieć o pozwoleniach sanepidu. Jeśli ich nie zdobędziemy, czekają nas kary. Jak zatem urządzić idealny ogródek ?

Odpowiednie pozwolenia na ogródek restauracyjny

Aby otworzyć ogródek restauracyjny, należy zdobyć odpowiednie pozwolenia. Jeśli przestrzeń przeznaczona na niego przynależy do właścicieli restauracji, to sprawa jest prosta. Wystarczy kupić odpowiednie wyposażenie. Warto pamiętać, że w przypadku kontroli sanepidu, sprawdzany jest również ogródek. Trochę inaczej wygląda sytuacja, jeżeli teren jest podnajmowany. W takiej sytuacji potrzebne są pozwolenia, zwłaszcza gdy ogródek ma być blisko drogi. Pamiętajmy, że zajmowanie pasa ruchu drogowe jest niemożliwe.

Jak przygotować przestrzeń ogródka restauracyjnego?

Ogródek restauracyjny to pierwsza rzecz, jaką zobaczą nasi goście. Dlatego trzeba zadbać przestrzeń tak, by zachęciła klientów do pozostania właśnie w lokalu. Ogródek musi być czysty i estetyczny. Istotną rolę odgrywają meble ogrodowe. Krzesła i stoliki powinny być wygodne i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Dobrze by było, aby korespondowały z całym wystrojem lokalu.
W takim wypadku warto zainwestować w porządne meble. Pamiętajmy, że coraz więcej osób zwraca na wygląd restauracji czy ogródka. Zwykłe plastikowe krzesła nie zrobią już na nikim wrażenia. Dzisiaj zdecydowanie liczy się pomysł, który przyciągnie wielu gości.
Poleca się zainwestować też w wysokiej klasy lampy ogrodowe. Sprzęty tego typu przydają się po zapadnięciu zmroku, gdy robi się coraz ciemniej i zimniej. Jeśli ogródek znajduje się w miejscu bardzo nasłonecznionym, należy kupić duże parasole. Siedzenie w bardzo mocnym słońcu może przeszkadzać gościom, a przecież ich komfort jest najważniejszy. Dobrym pomysłem są także poduszki i koce, które goście dostają, gdy temperatura spada.

Ogrzewacz ogrodowy, piramida 13 kW | Ravanson

Ogrzewacz ogrodowy, promiennik 1800W | Bartscher

Bary piwne

Większość ogródków oferuje różne rodzaje alkoholi. W takim wypadku potrzebne są specjalne lady z nalewakami do piwa. Oczywiście wielkość uzależniona jest od powierzchni ogródka. Bar urządzony na powietrzu powinien posiadać różnego rodzaju akcesoria , np. otwieracze do butelek, tace, kufle, kieliszki do wina, pompki do soków czy shakery barmańskie. Urządzenia tego typu znajdują się także wewnątrz restauracji. Jeśli chcemy, aby zarówno ogródek, jak i bar wewnętrzny poprawnie funkcjonowały, musimy zainwestować w zakup dodatkowych elementów.

Shaker barowy 0.5L ECO l Stalgast

Szklane elementy

W każdym ogródku restauracyjnym muszą znaleźć się wysokiej klasy naczynia, np. kufle, kieliszki, filiżanki. Takich elementów nie może zabraknąć. Oczywiście przyda się także taca lub koszyk do zbierania brudnych naczyń. Takie sprzęty znacznie ułatwiają i przyśpieszają pracę kelnerów i barmanów. Jeśli w ogródku restauracyjnym serwowane są potrawy, można dokupić specjalne wózki kelnerskie na kółkach, które pozwolą dostarczyć gościom posiłki w nienaruszonym stanie bez żadnych problemów.

Wózek kelnerski skręcany | Redfox