W dzisiejszym wpisie przedstawię kilka ciekawostek o urządzeniach do zapiekanek! Zapiekanka, to pyszne danie, idealne na szybki obiad lub przekąskę. Zapiekanki cieszą się ogromną popularnością na całym świecie, szczególnie w sezonie urlopowym.

Dziś chciałbym podzielić się z Wami przepisem na klasyczną zapiekankę oraz wypowiedzieć się na temat różnych urządzeń gastronomicznych, które można wykorzystać do ich przygotowania.

Przepis na klasyczną zapiekankę

Składniki:

Bagietka lub kromka chleba
Ser żółty, najlepiej starty na tarce
Szynka lub inny ulubiony wędliny
Pieczarki, pokrojone w plastry
Cebula, pokrojona w cienkie półplasterki
Sos czosnkowy lub keczup (opcjonalnie)

Instrukcja:

Rozgrzej opiekacz do zapiekanek (możesz użyć jednego z opiekaczy klasycznych z grzałkami ceramicznymi lub opiekacza z grzałkami kwarcowymi, na przykład marki Roller Grill, Fiamma lub Hendi).

Przekrój bagietkę na pół lub weź kromkę chleba. Jeśli używasz bagietki, przekrój ją na pół wzdłuż.

Na każdym kawałku chleba lub na kromce połóż szynkę, plasterki pieczarek i cebulę. Możesz również dodać sos czosnkowy lub keczup dla dodatkowego smaku.

Posyp zapiekankę startym serem żółtym. Im więcej sera, tym smaczniejsza zapiekanka! Pamiętaj, że dokładając sera należy wydłużyć czas pieczenia.

Umieść zapiekankę w opiekaczu. Następnie poczekaj, aż zapiekanka się zrumieni i ser całkowicie się roztopi. Czas pieczenia zależy od mocy i rodzaju opiekacza, więc obserwuj zapiekankę, aby uniknąć jej przypalenia.

Gdy zapiekanka jest gotowa, wyjmij ją z opiekacza za pomocą specjalnej klamry i podawaj jeszcze ciepłą. Możesz ją podać jako samodzielną przekąskę lub uzupełnić ją ulubionymi dodatkami, takimi jak ogórki kiszone czy sałatka.

Jaki opiekacz do zapiekanek jest najlepszy?

Teraz, gdy mamy smakowity przepis, czas przyjrzeć się różnym urządzeniom gastronomicznym, które można wykorzystać do przygotowania zapiekanek.

Opiekacze klasyczne z grzałkami ceramicznymi są popularnym wyborem w wielu barach i restauracjach. Ich zaletą jest równomierne i stabilne rozgrzewanie, co przekłada się na równomierne upieczenie zapiekanek. Są też stosunkowo proste w obsłudze i niezawodne w działaniu.

Opiekacze z grzałkami kwarcowymi, takie jak marki Roller Grill (model TS-1270), Fiamma TRD 30.4 lub Hendi MAXI GN 1/1, również cieszą się dużym uznaniem. Grzałki kwarcowe szybko się nagrzewają i osiągają wysoką temperaturę, co pozwala na szybsze przygotowanie zapiekanek. Jednak niektórzy mogą preferować opiekacze z grzałkami ceramicznymi ze względu na równomierniejsze rozprowadzanie ciepła. Zaletą grzałek kwarcowych jest możliwość wyłączania urządzenia, gdy nie ma ruchu, dzięki czemu ograniczamy zużycie energii elektrycznej.

Urządzenia o dużej wydajności

Jeśli prowadzisz lokal gastronomiczny o dużym obrocie na zapiekankach, warto rozważyć użycie pieców do pizzy lub pieców konwekcyjnych. Pieczenie zapiekanek w takich urządzeniach umożliwia jednoczesne przygotowanie większej ilości dań i zachowanie ich idealnej chrupkości. Pieczenie w piecach konwekcyjnych (np. Hendi H90) może być szczególnie korzystne, gdy musisz obsłużyć duże zamówienia w krótkim czasie.

Wybór urządzenia gastronomicznego do przygotowania zapiekanek zależy od Twoich preferencji, rodzaju lokalu oraz ilości zapiekanek, które zamierzasz przygotować. Wszystkie wymienione opcje mają swoje zalety, więc warto dokładnie przemyśleć, które z nich najlepiej spełnią Twoje potrzeby.

Czy jesteś gotowy na przygotowanie pysznej zapiekanki? Wypróbuj prosty przepis i ciesz się smakiem tego tradycyjnego dania. Niezależnie od tego, który rodzaj opiekacza lub pieca wybierzesz, zapewniam, że zapiekanki będą smaczne i będą doskonałą propozycją dla Twoich gości. Smacznego!