Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego opiekacza do zapiekanek? Nie wiesz, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w Twoim lokalu gastronomicznym? Doradzamy na jakie urządzenia warto zwrócić uwagę, by zadowolić klientów , a przed Twoim lokalem zaczną ustawiać się kolejki!

1. Opiekacz do zapiekanek HENDI

Ten klasyczny sprzęt sprawdzi się nie tylko do przygotowywania chrupiących zapiekanek. Można używać go do grillowania oraz podgrzewania potraw. Posiada możliwość regulowania wysokości rusztu na 4 pozycjach. Temperaturę można regulować w zakresie od 50°C do 250°C. Opiekacz firmy Hendi zostało wyposażone w grzałki kwarcowe, więc rozgrzewa się dość długo, jednak bezawaryjność sprzętu to rekompensuje. Urządzenie wykonane zostało ze stali nierdzewnej i ma kompaktowe wymiary, dlatego świetnie sprawdzi się w małych lokalach.

2. Kwarcowy opiekacz do zapiekanek FIAMMA

Jeśli szukasz urządzenia, które rozgrzeje się w mgnieniu oka – warto zdecydować się na sprzęt z grzałkami kwarcowymi. Grzałki osiągają odpowiednią temperaturę w ciągu kilkunastu sekund od włączenia. Opiekacz Fiamma posiada po trzy promienniki podczerwieni na każdym poziomie grzania, u góry i u dołu. Pozwala to skrócić czas przygotowania potrawy oraz zadowolić podniebienia klientów idealnie wypieczonymi i chrupiącymi zapiekankami!

W ofercie dostępny jest mniejszy, popularny model opiekacza marki Fiamma. Posiada jedną strefę podgrzewania.

Do lokali gastronomicznych polecamy opiekacz Fiamma z dwiema strefami podgrzewania. Umożliwia przygotowywanie większej ilości zapiekanek w tym samym czasie.

3. Opiekacz do zapiekanek ROLLER GRILL

Urządzenie renomowanej, francuskiej marki Roller Grill pozwala na szybkie przygotowywanie posiłków. Opiekacz wyposażony jest w jeden poziom z rusztem. Posiada grzałki kwarcowe, dzięki którym osiąga maksymalną temperaturę grzania w mniej niż 30 sekund. Obecność grzałek wpływa również na zachowanie wysokiej temperatury wewnątrz komory. Ponadto, tylny panel można demontować na czas czyszczenia sprzętu. Opiekacz Roller Grill świetnie sprawdzi się w lokalach serwujących dużą ilość zapiekanych potraw.

4. Opiekacz do zapiekanek 2-poziomowy ROLLER GRILL

Opiekacz francuskiej firmy Roller Grill wyposażony jest w dwa poziomy robocze, o bardzo dużej pojemności. Rozgrzewa się niemal błyskawicznie, już w kilkanaście sekund od włączenia. Na obu poziomach znajdują się po trzy promienniki kwarcowe. Co ciekawe, urządzenie nie wymaga wstępnego rozgrzania do temperatury roboczej – jest do duża oszczędność czasu oraz pieniędzy. W górnej komorze znajduje się specjalna przysłona, która koncentruje ciepło od góry i zapewnia odpowiednie podgrzanie potraw, ograniczając jednocześnie straty ciepła I zmniejszając koszty ekspoloatacji. Opiekacz Roller Grill posiada demontowany tylny panel, co ułatwia czyszczenie wnętrza. Sprawdzi się we wszystkich dużych punktach gastronomicznych, w których wymagane jest szybkie i dokładne przygotowanie wielu chrupiących posiłków jednocześnie.